Organizacja

O tym jak wygląda organizacja w Chinach mogę napisać całkiem sporo. Prawdę mówiąc całkiem sporo już napisałem.

Opisałem moje boje z nowym uniwersytetem. To są boje które ciągle trwają a z każdym kolejnym pojedynkiem dociera do mnie jak niska jest kompetencja osoby odpowiedzialnej za współpracę z zagranicą.

Tydzień temu ustaliliśmy że idąc do szpitala wystarczy dostać standardowy certyfikat wizowy. Nie, nie wystarczy. Potrzebna jest także książeczka. Książeczkę dostałem po raz pierwszy w Zhengzhou, w Changchun jej nie było. Na moje szczęście książeczkę i tak dostanę bo szpital daje taką każdemu. Czyli to jest dobre.

O tym że potrzebna jest książeczka dowiedziałem się mailowo wczoraj po tym jak powiedziałem tej Pani w biurze że byłem już w szpitalu i dostanę wyniki za dwa dni.

Pani dzisiaj do mnie zadzwoniła i powiedziała że potrzebuję tę książeczkę. Także obraz osoby niekompetentnej, chociaż utrzymany, zrobił się trochę mniejszy.

Mój nowy uniwersytet to nie jedyne miejsce w Chinach w którym pracują ludzie, którzy nie radzą sobie najlepiej z pewnymi sprawami. W mojej obecnej szkole też tak jest.

Od ponad miesiąca planujemy wycieczkę gdzieś. Gdzieś mieliśmy wybrać grupowo i wybraliśmy w tym tygodniu, za to data wyjazdu znana była od ponad miesiąca. Była znana wszystkim.

Dzisiaj, na dwa dni przed wycieczką, nauczycielka odpowiedzialna za organizację wszystkiego dowiaduje się od biura współpracy z zagranicą że nie będzie autobusu w sobotę i ewentualnie możemy jechać w niedzielę, ale lepiej to przenieść na przyszły tydzień.
To może chociaż krótka wycieczka do Zhengzhou?
Raczej nie będzie pieniędzy.

Dwa dni przed wycieczką. Zrozumiałem gdy opublikowali wiadomość o świecie majowym trzy dni przed nim, ale wycieczka na którą zgłosiło się ponad dziesięcioro nauczycieli? Czy to jest poważne? Ja nie mam słów do czegoś takiego, po prostu nie mam słów, dla mnie to jest kolejny przykład tego jak bardzo język jest powiązany z kulturą i jak sensowne było wytworzenie się tego dwuczłonowego zwrotu określającego brak słów.

Zuile.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.