Chciałbym…

Od dzisiaj, w założeniu od wczoraj ale poniedziałki są beznadziejne jeżeli chodzi o zajęcia, męczymy się z tekstem o trzech tysiącach lat handlu. A że tekst długi i trudny to będziemy się z nim męczyć przez dwie godziny. Trudny jest bo wyszło mi z 20 slajdów ze słówkami, czyli sporo. Bo znając życie nie wszystko wyłapałem. Na rozgrzewkę przed tekstem serwuję dzieciakom kilka pytań związanych z zakupami, w tym jedno którym chciałbym się podzielić ‘Co byś kupił/a mając milion dolarów?’, a podzielę się po te odpowiedzi dają nam jako taki pogląd tego jakie pragnienia mają 16-latkowie z końca innego kontynentu. Najbardziej popularne odpowiedzi dzisiaj to: jedzenie i ubranie, potem dom, gdzieś tam w dalekim tyle samochód i podróże. Jedzenie i ubranie. O ile ubranie mogę zrozumieć bez problemu, tak z tym jedzeniem mam pewien problem. Mieszkając całe życie w Polsce nie zdawałem sobie sprawy z tego jak istotne jest jedzenie dla kultur azjatyckich, bo to nie tylko Chiny. Znaczy coś tam wiedziałem że w Japonii jedzenie jest bardzo ważne, w końcu ten temat pojawiał się praktycznie we wszystkich kreskówkach, filmach czy książkach. W sumie to wystarczy porównać jak często pojawiają się posiłki w filmach akcji z Hollywood oraz tych z Azji. Mimo tej wiedzy nie byłem tak naprawdę świadomy tego jak istotne jest jedzenie. No bo jeżeli 9 z 10 uczniów mówi że przede wszystkim kupiłoby swoje ulubione jedzenie to nie można tego tematu zignorować.

IMG_1990

A skoro o jedzeniu mowa, to dzisiaj poszedłem do trójki, gdzie wziąłem sobie tofu za 4 RMB. Bardzo dobre tofu, mogłoby być więcej papryki, ale już nie będę wybrzydzać. Zastanawiam się czy nie zacząć nosić własnego słoika z papryką i sobie dokładać i chyba faktycznie zacznę tak robić.

IMG_1996
I to nie jest tak, że tych fasolowych jest tylko jeden rodzaj…

Pewnie już nie pamiętacie, ale dwie dziewczyny z klasy jedenastej poprosiły mnie o przygotowanie scenek z których mogłyby ułożyć jakiś śmieszny dialog. Także przygotowałem trzy, miały sobie wybrać jeden. I dzisiaj, po chyba 3 tygodniach, przyszły do mnie z prośbą żebym rozpisał Im jedną z tych propozycji i zrobił dialog. Ha…to pójdzie to szuflady angielskiej. Nie jest jakiś bardzo śmieszny, ale powinien być na odpowiednim dla Nich poziomie.

IMG_2002
Siedziała tak sobie i patrzyła przed siebie. Patrzyła bo oczy miała otwarte. Buty ściągnięte, nogi wyciągnięte. Sądząc po zdjęciach z satelity to jeszcze parę lat temu zamiast tego płotu były pola. Kto wie czy gdy była dzieckiem to nie chodziła właśnie na to pole pracować.

Ach…podobno jutro zajęcia kończą się o 1530, ale  popołudniowe zaczynają się o 1255. Podobno, bo informacja pochodzi od jednego z uczniów…chociaż to całkiem możliwe, godzinowo się zgadza i mamy wtedy trzy zajęcia, więc odpadają konsultacje. W takim razie jutro się oberwie temu uczniowi z piątki który stwierdził że nie mamy zajęć popołudniu.

W klasie 12 skończyliśmy oglądać ‘Total Recall’, ale ten remake i gdzieś tak od połowy filmu nasuwało mi się, że ja bym zakończył to sceną w której Quaid budzi się w Rekall i zostaje zaproszony do recepcji by uiścić opłatę. I gdzieś tak pod koniec, przez ułamek sekundy miałem nadzieję że scenarzyści pójdą tą drogą, ale jednak nie…jednak nie.

IMG_2006
Herbata.

CoTamSłychaćwChinach

W lato Chiny wyslą na orbitę drugą w swojej historii kobietę. Bedzie to Wang Yaping na pokładzie Shenzhou 10. Wang, oraz jej towarysze, spędzą na orbicie 15 dni na przełomie lipca I sierpnia. Druga chińska kosmonautka pochodzi z Yantai w prowincji Shandong (praktycznie sąsiadka), ma 35 lat, męża i dziecko. W 2008 roku uczestniczyła w misji ratunkowej po trzęsieniu w Syczuanie.