Wiosna na południu

Wiosna tutaj jest strasznie ponura. Nie wiem czy to normalne, czy tylko tak jest w tym roku, ale odkąd wróciliśmy było tylko kilkanaście dni w pełni słonecznych i bezchmurnych. Nie chcę tutaj się skarżyć bo bezchmurne i słoneczne dni oznaczałyby pewnie temperatury nie do życia jak dla mnie, ale jest coś takiego niepasującego do wiosny w szarym niebie o ósmej nad ranem.

Szare niebo w Chinach rzadko kiedy oznacza coś dobrego. O ile przez ostatnich parę dni oznaczało to ni mniej ni więcej a nadchodzące burze tak teraz oznacza to wzrost stężenia tych drobinek w powietrzu.

Dziwnie mi z tym, bo chociaż doświadczyłem już wiosnę w bardzo zanieczyszczonym mieście i w jednym najbardziej zanieczyszczonych mieście w Chinach to w żadnym z nich nie mogłem narzekać na to że nie czuć wiosny. A tutaj? Tutaj jest ponuro. No jakby jesień, z tą różnicą że zamiast robić się coraz chłodniej to robi się coraz cieplej.

Nie wiem. Może jest tak dlatego że zimę doświadczyłem przez raptem dwa tygodnie, a tutaj ta zima nigdy nie nastąpiła? Nie widziałem śniegu, trawa była tu zawsze, tylko niektóre drzewa zrzuciły liście, a reszta dalej była zielona. No i dalej było ciepło na zewnątrz. Także nie było takiej zmiany jaką znam.

Jak na razie, to jest to strasznie długa jesień, czyli ten najbardziej dołujący moment w roku. Niby widać że kwiaty teraz kwitną, ale drzewa jak były zielone, tak są zielone, trawa jak była zielona tak jest zielona, ludzie jak chodzili w kurtkach, tak dalej chodzą w kurtkach. Po prostu, jak na razie, nie ma zbyt wielkiej różnicy między tym co było a tym co jest.

Chociaż tak naprawdę to tej różnicy mi nie potrzeba, tylko to niebo z rana mogłoby być bardziej niebieskie. Tak siedząc rano i patrząc przez okno w szarość to nawet się myśleć nie chce, a jedynie spać. No jesień, po prostu jesień, chociaż już połowa kwietnia i biega się w krótkich spodniach.