Papierkologia

Jak nie wiecie, bo nie powiedziałem, główna siedziba mojego uniwersytetu znajduje się w Quanzhou, czyli mieście oddalonym o godzinę drogi od Xiamen. Tam też znajdują się wydziały mniej ścisłe, a bardziej humanistyczne. W Xiamen rządzą kierunki ścisłe i techniczne, chociaż June mówi mi że budują też budynek dla wydziału tańca (lub sztuki ogólnie).

P1220225
Odzyskany placek smażony na głębokim oleju.

Nauczyciele oczywiście mogą poruszać się między kampusami autobusem uczelnianym. Oczywiście żeby poruszać się autobusem uczelnianym należy mieć specjalną kartę, a raczej aktywowane coś na karcie nauczyciela. Dostaliśmy karty nauczyciela, dodatkowo musieliśmy aktywować możliwość korzystania z biblioteki (bo przecież po co nauczycielom możliwość korzystania z biblioteki, prawda?), Eric (czyli drugi z nowych nauczycieli) połączył swoje konto bankowe z kartą nauczyciela żeby nie wpłacać na nią ciągle pieniędzy (co akurat jest sensowne jeżeli je się na kampusie), a teraz przy próbie aktywowania tych przejazdów okazało się że nasza opiekunka musi udać się do Quanzhou i dostać specjalne pozwolenie dla nas że możemy korzystać z tego autobusu. W końcu bycie zatrudnionym przez uniwersytet nie uprawnia jeszcze do korzystania ze wszystkich jego dobrodziejstw.

P1220227

Strasznie to dziwne, ale w sumie to nie takie rzeczy się działy i dziać będą, więc narzekać na to nie będę.

P1220229

W zeszłym tygodniu w Filipiny uderzył tajfun i odbił w stronę Tajwanu, podobno uderzy w Xiamen w okolicach piątku, a to oznacza dość spore opady deszczu. Na szczęście ma to być ostatni tajfun w tym roku, ale jak to będzie to zobaczymy. Jedno jest pewne. Jesień tutaj jest najmniej Polska ze wszystkich jesieni jakich doświadczyłem w Chinach. W Jiawang padało i były te paskudne wahania temperatury, w Changchun padało i było chłodno, ale już bez tej sinusoidy, w Zhengzhou padało, ale temperatura tylko trochę szalała. A tutaj…no cóż, nie pada, rano jest przyzwoicie, w ciągu dnia jest przyzwoicie, generalnie to gdyby nie ten upał i ta wilgotność parę tygodni temu to byłoby to świetne miejsce pod względem pogody. Bardzo ciekawi mnie jak to będzie wyglądać w zimie i na wiosnę.

P1220231

P1220229