Zwykła ludzka życzliwość

P1210430

To będzie krótki wpis. Znaczy one w ogóle w ciągu ostatniego roku stały się krótsze niż przez pierwsze dwa lata, ale tak po prostu bywa gdy spędza się mniej czasu przed komputerem. Człowiek ma jakieś inne sprawy, ważniejsze, mniej ważne i najzwyczajniej w świecie przestaje poświęcać aż taką uwagę czemuś co było kiedyś ważne.

Prowincja Fujian jest wielkości 1/3 Polski a zamieszkuje ją praktycznie tyle samo ludzi, ale ścisku tutaj nie czuć absolutnie.
Już drugiego dnia naszego pobytu tutaj poczuliśmy się prawdziwie ugoszczeni. Jedliśmy z June śniadanie na ulicy i June potrzebowała chusteczki bo jeszcze nie kupiliśmy, poprosiła więc kucharza/sprzedawcę, a Pani stojąca w kolejce za nami powiedziała że jak On nie ma to Ona da nam chusteczki. Miał. Dla mnie to już było pierwsze zaskoczenie, bo jak to tak? Od dwóch lat się z czymś takim nie spotkałem. Czegoś takiego mógłbym się spodziewać w Jiawang, ale nie tutaj.

P1210428

I historia z dzisiaj. June poszła do sklepu na zakupy, poszła kupić tofu bo tym razem mamy sklep pod nosem więc zamiast kupować na zapas i zamrażać kupujemy codziennie świeże. Tylko że poszła trochę za późno i Pani sprzedająca tofu na ulicy już wyprzedała co miała na dzisiaj. To zresztą normalne w Chinach że część ludzi przychodzi i przynosi ze sobą tylko kilka rzeczy żeby mieć pewność że się sprzeda, siedzą dopóki się nie sprzeda a potem wracają do domu i przygotowują się na jutro. Także Pani nie miała, bo tuż przed sekundą inna Pani kupiła ostatni kawałek. I to właśnie Ona powiedziała Weź ten, ja ugotuję dzisiaj coś innego. I odsprzedała, bez zysku, June tej kupiony przed chwilą kawałek tofu.

P1210431

To są tylko dwa drobne przykłady, ale pokazują jak bardzo ludzie tutaj różnią się od tego do czego byliśmy przyzwyczajeni w Zhengzhou.

P1210434

Przyjazd tutaj to była naprawdę dobra decyzja. Tylko ta duchota jeszcze doskwiera i te cholerne karaluchy, ale to zupełnie inna historia.

P1210436