Koniec

P1210631

Znaczy początek, bo to zależy jak patrzeć.

P1210635

Koniec, bo dzisiaj poznałem ostatnią grupę. Początek bo to początek tygodnia.

P1210636

Jutro czeka mnie najcięższy dzień bo całe 3 zajęcia. Przerabiane wielokrotnie i nie ma z tym problemu, zwłaszcza że tutaj szkoła nie wariuje i nie zmienia nagle godzin w których zajęcia się odbywają bo cośtam. Jak mają być od 14:30 to cały rok będą od 14:30 i bardzo mnie to cieszy.

P1210642

Pospacerowałem dzisiaj po kamapusie i muszę powiedzieć że albo on jest bardzo duży (bo w sumie to jest), albo tych pierwszoroczniaków jest jakoś mało (ale raczej nie jest), albo są bardzo dobrze poukrywani. Bo nie widać ich zbyt wielu ale słychać to wszędzie kurczę.

P1210646

Rano zląkłem bo usłyszałem hymn. Hymn! W sumie to przy szkole w Chinach normalka, codziennie rano podczas wciągania flagi słychać hymn.
Wyobrażacie sobie w Polsce? Codziennie przed zajęciami odbywa się prezentacja flagi Polski, wciągnięcie na maszt i odegranie hymnu. Strasznie mnie to ciekawi, zwłaszcza w kontekście czy ten patriotyzm jest prawdziwy, bo przecież może to być tylko takie na pokaz. Jak w Polsce gdy parę razy w roku w czasie akademii wyciąga się godło i mówi o patriotyzmie wspominając te wszystkie nasze przegrane powstania i jak to Niemcy z Rosjanami w trzydziestym dziewiątym nas skopali.

P1210647

Tutaj patriotyzm objawia się też w pisaniu na wechacie o tym że armia Japońska się odradza i zachęcaniu ludzi do niekupowania rzeczy w Japonii, bo to kraj wrogów. Ta…niecałe 20% wartości eksportu Japońskiego pochodzi z China a trochę ponad 20% wartości eksportu idzie do Chin. Łącznie między tymi dwoma krajami przepływa grubo ponad 300 miliardów dolarów.
Pisanie głupot w internecie tego nie zmieni, ale może doprowadzić do czegoś znacznie gorszego – wrogości między zwykłymi ludźmi. Tak jak przeciętny Japończyk jest przeciwny reformie wojska, tak przeciętny Chińczyk potrafi pójść z żoną i dzieckiem do parku w którym wiszą kukły w japońskich mundurach i najpierw sam napluje tej kukle w twarz a potem zachęci dziecko by kukłę poszarpało.

Czuję że mimowolnie rozpocząłem temat którego tak naprawdę nie chcę kontynuować, więc zakończę tutaj bo nie chcę się denerwować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.