Ciemność

Wczoraj o tym napisałem a dzisiaj już ciemności nie było. Zapalono lampy. Od razu zrobiło się jakoś przyjemniej. Do tego stopnia przyjemniej że pierwsze kółko zrobiłem zanim jeszcze rozpoczął się apel i wciąganie flagi.

Pewnego dnia napiszę notkę o hymnie Chińskiej Republiki Ludowej, ale tymczasem posłuchajcie go sobie

https://www.youtube.com/watch?v=UctriMuXYS0

Zaczynając dzisiaj trzecie kółko rozległ się hymn, czasem rozlega się gdy nie ma wokół mnie nikogo, czasem rozlega się gdy jest wokół parę osób. Dzisiaj zabrzmiał gdy było tych osób kilkaset.

I zawsze, ale to zawsze, wszyscy się zatrzymują.

No okej, może nie wszyscy, ale 95% staje.

Wyobraźcie sobie że idziecie i nagle wszystko wokół zastyga, nikt się nie rusza, słychać jedynie charakterystyczną melodię, jedynie Wy pozostajecie w ruchu.

Jasne, przypomina to jakiegoś flash moba, o tyle niespotykanego że bierze w nim udział 95% społeczności.

Za każdym razem jest to dla mnie niesamowite przeżycie, bez porównania do Polski. U nas ciągle tylko się kwestionuje państwo, nie uczy się szacunku do tradycji, a tutaj…chociaż większość ludzi i tak będzie, po cichu, narzekać na politykę to i tak będą stawać podczas grania hymnu.

Bardzo, ale to bardzo mi się to podoba.

W Wielkiej Brytanii BBC puszczało hymn po zakończeniu nadawania w latach 80-ych, do tego w kinach po filmie odgrywany był hymn.

Jasne, to jest w pewnym stopniu zakłamane bo w większości wypadków będzie wymuszone, ale mimo wszystko podoba mi się. Jakoś tak lepiej się czuję w miejscu gdzie ludziom chociaż chce się udawać patriotyzm.

Z jakiegoś powodu robi się coraz cieplej, tak jakby zima zdecydował się albo odpuścić, albo przyczaić i zaatakować z nowymi siłami już wkrótce. Zakładam to drugie, ale póki jest przyjemnie to można wstawać wcześnie rano i biegać. Potem już takiego luksusu nie będzie.

Prawdę mówiąc to nie przypominam sobie żebym biegał w aż tak komfortowych warunkach w grudniu. Aż miło.