Nefrytowy Cesarz

jade_emperor (Copy)

Nefrytowy cesarz, 玉皇YuHuang, lub 玉帝, YuDi. W tradycji chińskiej jest jedną z reprezentacji pierwszego boga太帝taidi. W teologii Taoistycznej nazywa się on Yuanshi Tianzun i jest jednym z trzech pierwotnych istot Tao.

Znany jest także pod innymi imionami: Niebiański Dziadek天公Tian Gong, Nefrytowy Pan, Największy Cesarz, Wielki Cesarz Nefrytu.

Pochodzenie

Mówi się że Nefrytowy Cesarz był początkowo księciem w królestwie Najprawdziwszego Szczęścia i Majestatycznych Niebiańskich Świateł i Ornamentów. Gdy się urodził promieniował wspaniałym światłem, które rozświetliło całe królestwo. Gdy był jeszcze dzieckiem charakteryzował się inteligencją, dobrocią i mądrością. Poświęcił całe swoje dzieciństwo na udzielanie pomocy potrzebującym (biednym, cierpiącym, opuszczonym, samotnym, głodnym i niepełnosprawnym). Oddawał część i umiłowanie zarówno do ludzi jak i do zwierząt. Po śmierci ojca wstąpił na tron. Zapewnił wszystkim w swoim królestwie pokój i zadowolenie. Następnie wyraził chęć kultywacji myśli Tao.

Po 1750 kalp, z których każda kalpa trwała 129600 lat uzyskał Złotą Nieśmiertelność. Po kolejnych stu milionach lat uzyskał w końcu status Nefrytowego Cesarza.

Walka ze złem

Na początku czasu ziemia była bardzo trudnym miejscem do życia, o wiele trudniejszym niż obecnie. Ludzie musieli sobie radzić z różnymi potworami, a nie mieli bogów którzy mogliby im pomóc. Na domiar złego, wiele potężnych demonów walczyło z nieśmiertelnymi w niebie. Wtedy jeszcze Nefrytowy Cesarz był zwykłym nieśmiertelnym przemierzającym ziemię i pomagającym ludziom w miarę możliwości. Smucił go ten widok, ponieważ wiedział że sam jeden mógłby pomóc ludziom. W końcu zdecydował się udać do jaskini na górze by ćwiczyć Tao. Przeszedł 3200 prób z których każda trwałą trzy miliony lat.

W tym czasie na ziemi pojawiła się potężna zła istota mająca ambicję pokonania nieśmiertelnych i bogów w niebie, oraz przejęcia władzy nad wszechświatem. Owa istota także rozpoczęła medytację by zwiększyć swoją moc. Przeszła 3000 prób z których każda trwała trzy miliony lat. Po ostatniej próbie czuła się na tyle pewna siebie że zstąpiła na świat i zwołała armię demonów z myślą zaatakowania nieba.

Nieśmiertelni, świadomi zagrożenia, zebrali się i rozpoczęli przygotowania do wojny. Bogowie nie byli w stanie powstrzymać demona i ponieśli klęskę.

Nefrytowy Cesarz zakończył próby w czasie wojny. Gdy zmieniał ziemię czyniąc ją bardziej zdatną do życia i wyganiał potwory zauważył zły błysk pochodzący z nieba i wiedział że dzieje się coś niedobrego. Udał się do niebios i zauważył złe stworzenie zbyt potężne by mogli je powstrzymać bogowie. Wyzwał je na pojedynek i rozpoczęła się walka. Góry się trzęsły, a woda wylewała się z mórz i rzek. Ostatecznie Nefrytowy Cesarz zwyciężył. Po pokonaniu złej istoty jej armia przegrała z bogami i nieśmiertelnymi.

Ze względu na swoje dobre czyny zarówno bogowie, jak i nieśmiertelni i ludzie wybrali Nefrytowego Cesarza na swojego pana.

Stworzenie ludzi

Jeden z mitów o stworzeniu ludzi mówi o tym, że to Nefrytowy Cesarz ulepił pierwszych ludzi z gliny, po czym zostawił na ziemi by stwardnieli. Niestety przyszedł deszcz i zdeformował niektóre postacie przez co ludzie zapadają na choroby.

Yuhuang Dadi 1-edited (Copy)

Tkaczka i pasterz

Jest kilka odmian tego mitu, najpopularniejszy opisałem tutaj – http://rainreborn.pl/2013/06/swieto-qixi.

W jednej z odmian tkaczką jest córka Nefrytowego Cesarza. To ona tka najpiękniejsze chmury na niebie. Codziennie schodzi na ziemię by się wykąpać. Pewnego dnia ubogi pasterz zobaczył ją biorąca kąpiel i od razu się zakochał. Zabrał jej magiczne ubranie dzięki któremu mogła podróżować do nieba i na ziemię. Gdy skończyła kąpiel pasterz porwał ją i zaniósł do domu.

Gdy Nefrytowy Cesarz usłyszał o tym bardzo się zdenerwował, ale nie mógł nic zrobić bo córka zakochała się w pasterzu i zdążyła go poślubić. Z czasem jednak Zhinu zaczęła tęsknić za ojcem. Pewnego dnia natrafiła na swoje ubranie i postanowiła odwiedzić ojca. Jednak gdy tylko pojawiła się w niebie, Nefrytowy Cesarz wezwał rzekę by płynęła wzdłuż nieba i Zhinu od tamtej pory nie może spotkać się z mężem. Widząc smutek małżonków Nefrytowy Cesarz pozwolił im spotykać się siódmego dnia siódmego miesiąca, kiedy to na rzece powstaje specjalny most.

Zodiak

Jest kilka opowieści o chińskim zodiaku. W jednej z nich Nefrytowy Cesarz, pomimo panowania nad ziemią przez wiele lat nie miał czasu by ją osobiście odwiedzić. Bardzo ciekawiło go jak wyglądają stworzenia które tam mieszkają. Dlatego też wezwał je do nieba. Kot, poprosił swojego przyjaciela szczura by obudził go w tym dniu. Szczur jednak obawiał się że będzie wyglądał szpetnie przy pięknym kocie nie obudził go. Kot sam się nie obudził i nie udał się na spotkanie. Zamiast niego udała się świnia. Nefrytowemu Cesarzowi tak się zwierzęta spodobały że postanowił rozdzielić między nie lata.
Kot dowiedziawszy się co się stało znienawidził swojego dawnego przyjaciela.

Poprzednik i następca

Nefrytowy Cesarz był początkowo asystentem Yuanshi Tianzun. To on był najwyższą istotną, nieograniczonym, wiecznym stwórcom Nieba i Ziemi, który wybrał Nefrytowego Cesarza na swojego następcę. W końcu sam Nefrytowy Cesarz ustąpi tronu Panu Świtu, Nefrytu i Złotych Drzwi, czyli Guan Yu.

Święta

Urodziny Nefrytowego Cesarza mają miejsce pierwszego dnia pierwszego miesiąca i wtedy to zarówno zwykli ludzie jak i mnisi oddają mu cześć.