Dynastia Xia

Dynastia Xia, 夏朝, (~2070-1600 p.n.e.) to pierwsza opisana w kronikach historycznych takich jak Kronika bambusowa, Księga Dokumentów i Zapiski historyka.Dynastię zapoczątkował legendarny Yu Wielki, po tym jak Shun, ostatni z Pięciu Cesarzy przekazał mu tron. Po upadku dynastii Xia nadeszła dynastia Shang (1600-1046 p.n.e.).

Ciężko jest określić dokładne daty panowania dynastii Xia. Daty założenia wahają się między 2205 a 1989 p.n.e. a upadku między 1766 a 1558 p.n.e.
Wszystkie informacje o dynastii pochodzą z wykopalisk archeologicznych, ponieważ z tamtych czasów nie przetrwały żadne zapisy. Z tego też powodu nie można powiedzieć ze stuprocentową pewnością że dynastia ta w ogóle istniała.

Początki

Według starożytnych chińskich tekstów dynastia Xia powstała po licznych walkach między plemionami Xia a Chi You. Plemię Xia rozwijało się w czasie panowania Zhuanxu, czyli jednego z legendarnych Pięciu Cesarzy. Zapiski historyka, oraz Księga rytuałów mówią, że Yu Wielki, wnuk Zhuanxu, ale inne zapiski, jak chociażby autorstwa Ban Gu mówią, że Yu pochodził z piątego pokolenia Zhuanxu.

To w czasach tej dynastii należy doszukiwać się początku mitu o wielkiej powodzi o którym pisałem tutaj – http://rainreborn.pl/2014/01/powodz/

Ustanowienie

Po udanym powstrzymaniu powodzi polepszyła się produkcja rolna, a wraz z nią wzrosła pozycja plemienia Xia. Wkrótce Shun przekazał Yu dowództwo armii która miała pokonać plemię Sanmiao, które nieustannie naruszało granice między plemionami. Po zwycięstwie plemię to zostało wygnane na południe od rzeki Han.
Z upływem lat Shun coraz bardziej przekonywał się do przekazania władzy Yu. Jego dojście do władzy oznacza początek panowania dynastii Xia. Na łożu śmierci Yu przekazał tron swojemu synowi – Qi, a nie jak tradycja nakazywała najbardziej godnemu osobnikowi, co zapoczątkowało system dziedziczenia tronu.

Obecnie

W latach dwudziestych dwudziestego wieku po raz pierwszy chińscy badacze zaczęli podważać istnienie dynastii Xia im więcej lat mija tym dłuższy jest okres legendarnych początków…wczesna historia Chin jest historią przekazywaną z pokolenia na pokolenie.

Sarah Allan, w swojej książce The Shape of the Turtle: Myth, Art and Cosmos in Early China, zwraca uwagę na to, że dynastia Xia jest przeciwieństwem dynastii Shang. Shang ma reprezentować ogień i słońce, oraz ptaki i wschód, a Xia zachód i wodę. Takie przedstawienie dynastii Xia było niezbędne, zdaniem Allen, dla rozwoju dynastii Zhou by usprawiedliwić jej działania i podbój dynastii Shang (dynastia Zhou nastąpiła po dynastii Shang).

Odkrycia archeologiczne

Archeologowie odkryli budowle, grobowce, oraz narzędzia z brązu które wszystkie mogą potwierdzać istnienie dynastii Xia. Ciągle debatuje się nad tym czy Erlitou (w prowincji Henan) było miejscem związanym z dynastią Xia. Badania radio karbonowe dowiodły że narzędzia z Erlitou pochodzą z lat pomiędzy 2100 a 1800 rokiem przed naszą erą.