Poczta

P1110957 (Copy)

Po udanej wczorajszej wymianie pieniędzy o której więcej będzie w niedzielę, plan na dzisiaj był prosty: udać się do tej oddalonej o godzinę drogi poczty i wysłać dokumenty do mojego nowego college’u. Pisałem o tym zresztą wczoraj więc niema się za bardzo nad czym rozwodzić.

P1110928 (Copy)

Po siłowni, która dzisiaj jakaś taka bardziej pusta się wydawała, ale chyba faktycznie wydawała bo ludzi ciągle sporo. Dzisiaj na szczęście nie miałem żadnych problemów i mogłem wszystko robić tak jak chciałem. Fajnie jest tak nie musieć nagle zmieniać planów bo ktoś postanowił sobie posiedzieć na maszynie zamiast ćwiczyć, tudzież szukać hantli bo ktoś postanowił sobie zrobić rządek żeby mu nikt przypadkiem nie zabrał.

P1110930 (Copy)

To mnie strasznie irytuje, ale podobno nie jest to cecha wyłącznie chińska, a bardziej cecha ludzka. Po prostu lenistwo przekracza granice i nie potrzebuje do tego ani paszportów ani wiz.
Po tym jak już sobie ponarzekałem na siłownię poszedłem na inną pocztę.

P1110931 (Copy)

Taką zapomnianą, za budynkiem z hotelem w którym spędziłem blisko tydzień osiem miesięcy temu. Zapomnianą przeze mnie bo nie przez resztę mieszkańców Changchun.
Placówki pocztowe w Chinach są dość ciekawie zorganizowane. Podobnie jak w Polsce są one jednocześnie oddziałami banku pocztowego, z tą różnicą że są to zupełnie oddzielne okienka.

P1110932 (Copy)

A może inaczej: okienka są dla banku pocztowego, bo to Chiny więc w każdym banku ma się numerek, a dla usług pocztowych jest lada a za ladą kilka osób, które zawsze coś klika. I o ile do okienek bankowych zawsze i wszędzie są kolejki, o tyle do usług pocztowych już niekoniecznie.

P1110934 (Copy)

Przechodząc parę miesięcy temu koło tej placówki nie zauważyłem lady pocztowej więc uznałem że tam poczty nie ma. Dlaczego uznałem że tej poczty nie ma skoro przed chwilą napisałem że placówki pocztowe są jednocześnie oddziałami banku? Po prostu nie każdy oddział China Postal Savings jest oddziałem China Post.

P1110937 (Copy)

Najzwyczajniej w świecie powstały oddziału banku które nie są placówkami pocztowymi, ale ponieważ bank powstał po poczcie to każda placówka pocztowa jest też oddziałem banku. Także trzeba uważać bo można się nachodzić niepotrzebnie.
Ja i tak tam musiałem iść bo kończyła mi się herbata, a obok jest sklep z jako takim wyborem. Także poszedłem, kupiłem herbatę i poszedłem na pocztę, która okazała się pocztą.

P1110939 (Copy)

Ładnie poprosiłem o kopertę i adresówkę, po czym uznałem że trzeba w słowniku spojrzeć jak jest odbiorca i nadawca bo oczywiście wszystko po chińsku. Absurd sytuacji polega na tym że na adresówce EMS czyli usług międzynarodowych wszystko jest po chińsku, ale na adresówkach firm kurierskich świadczących usługi tylko w Chinach są napisy również po angielsku.

P1110940 (Copy)

Z trudem spisałem swój adres, z jeszcze większym trudem spisałem adres college’u i wysłałem. A potem nie omieszkałem napisać do Pani z college’u że ten adres był strasznie trudny. Jeszcze tylko trzy miesiące i już tam będę.

P1110943 (Copy)

P1110944 (Copy)

P1110952 (Copy)