Koreańczycy

Traditional-Korean-Wedding-Dress-2 (Copy)

Populacja Koreańczyków w Chińskiej republice ludowej składa się z potomków koreańskich imigrantów z różnych okresów, a także osób które przeprowadziły się w ostatnich kilkudziesięciu latach. Szacuje się że w 2009 roku było Ich łącznie około 2,3 milinów.

Chaoxianzu, 朝鲜族, lub po koreańsku- Joseonjok, zamieszkują przede wszystkim północno wschodnie Chiny, a najwięcej Ich znajduje się w Koreańskiej Prefekturze Autonomicznej Yanbian.

Etyomologia

Południowo koreańskie media w latach 90-ych zaczęły nazywać Koreańczyków mieszkających w Chinach jungguk-in czyli dosłownie Chińczycy. Jednakże rządowe zarządzenia z 2004 roku wymogły używaie nazwy jaeoe dongpo, czyli bracia i siostry zza granicy. Inna pozytywna nazwa to hanguk gye jungguk-in, Chińczycy koreańskiego pochodzenia. Mimo tego najpopularniejszym określeniem ozostaje joseon-jok krytykowany przez Chińskich Koreańczyków gdyż jest mniej przyjazny niż jaemi gyopo jakim określa się Amerykańskich Koreańczyków i jaeli gyopo jakim określa się Japońskich Koreańczyków.

traditional-korean-wedding-dress-1 (Copy)

Historia

Większość z obecnej mniejszości Koreańskiej przybyła do Chin między rokiem 1860-ym a 1945-ym. W latach 60-ych dziewiętnastego wieku Koreańczycy doświadczyli wielu klęsk naturalnych które w konsekwencji doprowadziły do klęski głodu. W tym samym czasie dynastia Qing zmniejszyła kontrole na granicach niejako zachęcając Koreańczyków do migracji na do północno wschodnich Chin.

Korea pod władzą Japońską

Po zaanektowaniu Korei przez Imperium Japonii w 1910 wielu Koreańczyków wyemigrowało do Chin z powodów politycznych. Część z nich przyłączyła się do Koreańskiego ruchu wyzwoleńczego, a inni kolaborowali z Japończykami w zamian za obietnice uzyskania ziemi w północno wschodnich Chinach. W tym samym okresie wielu Koreańczyków służyło jako kolektorzy podatków na rzecz Japonii.

W czasie Drugiej Wojny Światowej wielu Koreańczyków przyłączyło się do Chińczyków w walce z Japończykami.
Po 1949 roku około 40% ówczesnej populacji mniejszości Koreańskiej zdecydowało się wrócić na półwysep Koreański. Większość która pozostała przyjęła obywatelstwo Chińskie.

korean-wedding-dresses-hanbok-bridal-wedding-dresses (Copy)

Po 1949

Po ogłoszeniu powstania Chińskiej Republiki Ludowej wielu Chińzyków koreańskiego pochodzenia przyłączyło się do Chińskich Ochotników Ludowych, czyli zbrojnych oddziałów walczących po stronie Korei Północnej w czasie wojny Koreańskiej. W konsekwencji tego ruchu uzyskali od rządu regiony autonomiczne.
Yanbian, zamieszkiwany przez największą liczbę koreańskich chińczyków został utworzony w 1952, a podniesiono go do statusu prefektury w 1995. Powołano także Koreański Okręg Autonomiczny Changbai w prowincji Jilin, a także mniejsze okręgi w prowincjach Heilongjiang, Liaoning, oraz Mongolii wewnętrznej. Z powodu emigracji od 1953 do 2000 procentowy udział chińczyków koreańskiego pochodzenia zmalał z 60,2% do 36,3%.
O ile początkowo Koreańczycy aspirowali do bycia rolnikami o tyle obecnie są jedną z najlepiej wykształconych grup etnicznych w Chinach. Rząd wspiera publikacje w języku koreańskim, a uczniowie mogą podchodzić do gao kao w języku koreańskim.

W 2009 roku w Korei Południowej zamieszkiwało 443,566 Koreańczyków z obywatelstwem Chińskim, co stanowi łącznie 71% wszystkich obywateli Chin przebywających w Korei Południowej. Są oni traktowani gorzej niż Koreańczycy pochodzący z innych krajów i uznawani przez rdzennych Koreańczyków za niskowykwalifikowanych pracowników zdolnych jedynie do prostej pracy.

hanbok1 (Copy)

Kultura

Większość Koreańczyków w Chinach posługuje się mandaryńskim, oraz koreańskim. W większości wywodzą się z regionu Hamgyong w Korei Północnej i takim też dialektem się posługują.
Przewagę stanowią wyznawcy buddyzmu, aczkolwiek istnieje też spora liczba chrześcijan.
Ostatnimi laty odnotowuje się coraz więcej międzynarodowych małżeństw pomiędzy Koreańczykami z Chin a mężczyznami z Korei Południowej.

Tożsamość

Chińczycy koreańskiego pochodzenia w większości uznają się za Chińczyków nie widząc problem między swoimi korzeniami a narodowością. Jednakże Koreańczycy z Południa nie podzielają tego poglądu, nie podzielają Oni bowiem poglądu postrzegania Chin jako joguk, czyli ojcowizny.

Chińczycy Koreańskiego pochodzenia dostrzegają i są dumni z wspólnego dziedzictwa z Koreańskimi z półwyspu Koreańskiego, jednak myślą o sobie, w większości, jako o Chińskiej mniejszości. Tradycje koreańskiego takie jak tańce, jedzenie czy historia traktują jako część bycia mniejszością w Chinach.

Koreańczycy z północy

W Chinach przebywa między 20,000 a 400,000 uciekinierów z Korei Północnej. Część z nich nie może dostać się do Korei Południowej, więc stara się wtopić w mniejszość Koreańską w Chinach biorąc tutaj ślub.

Największe uniwersytety z Korei Północnej wysyłają studentów na wymianę do uniwersytetów w Chinach, a Chińska Republika Ludowa przyjmuje rok rocznie tysiące robotników w ramach szkoleń.

895003_494979970549635_1044736710_o (Copy)

Koreańczycy z południa

Po poprawie stosunków między Koreą Południową a Chinami w 1992 wielu obywateli z południa zaczęło tworzyć mniejszości w takich miastach jak: Pekin, Szanghaj, Dalian czy Qingdao. W Chinach znajduje się siedem oficjalnych szkół Koreańskich.
Ludzie Ci zazwyczaj przybywają do Chin w ramach krótkoterminowych kontraktów oferowanych przez Ich firmy, a po ich zakończeniu decydują się zostać.

Według spisu narodowego z 2010 Koreańczyków z południa przebywa w Chinach 120,750.