Święto Wiosny: dni poprzedzające nowy rok

Obchody poprzedzające Święto Wiosny

Ósmego dnia ostatniego miesiąca roku ma miejsce specjalne święto, zwane Laba. W jego trakcie spożywa się tradycyjną owsiankę zwaną labazhou臘八粥,co ma upamiętniać starożytne święto La. Tego dnia piklu się także czosnek. Dla wyznawców buddyzmu ten dzień jest dniem Bodhi.

Tradycyjnie owsiankę przygotowują kobiety o świcie, a pierwsza miska jest oddawana przodkom i domowym duchom. Każdy członek rodziny musi zjeść miskę, a resztki rozdaje się dalszej rodzinie i znajomym.

Wigilia Nowego Roku

Zaczyna się od ogromnego sprzątania, bowiem wierzy się że sprzątając pozbywamy się z domu nieszczęścia i przygotowujemy się na przyjęcie szczęścia. Pierwszego dnia nowego roku odkłada się miotły by szczęście nie zostało wygnane.
Mieszkania często przyozdabia się tradycyjnymi chińskimi frazami lub słowami. Kupuje się nowe ubrania, oraz zmienia fryzurę co ma symbolizować nowy początek. Należy spłacić wszystkie długi, w tym długi wdzięczności. Dlatego też często otrzymuje się w tym czasie prezenty.

W domach w których znajdują się wyznawcy Buddyzmu i/lub Taoizmu czyści się domowe ołtarze, oraz przyozdabia się na nowo. Taoiści wysyłają bogów do niebios by opowiedzieli o ich dobrych uczynkach. Często przekupują ich smarując ich usta miodem.

Tuż przed wieczerzą odmawia się modlitwę dziękczynną. Wyznawcy konfucjanizmu wspominają przodków.

Największym wydarzeniem wigilii nowego roku jest rzecz jasna kolacja, zwana nian ye fan. Na stole musi pojawić się ryba. Około północy należy zjeść pierogi, a na południu ciasto, którego resztki odsyła się rodzinie i znajomym jako prezent.
Nangao oznacza dosłownie noworoczne ciastko, ale wymawia się je dokładnie tak samo jak jak najlepszego roku przez cały rok.
Wieczerzę zazwyczaj spożywa się w mieszkaniu lub pobliżu seniora rodu, często serwuje się dania które je się wspólnie z hot potu (powiedzmy że to taki podgrzewany garnek z rosołem, olejem, w którym zostawia się jedzenie by się ugotowało) co ma symbolizować jedność całej rodziny.

Po kolacji niektóre rodziny udają się do świątyń by się pomodlić o powodzenie w nowym roku, jednakże obecnie coraz częściej urządza się imprezy, a nawet odliczanie noworoczne. Tradycyjnie odpala się petardy by odstraszyć złe duchy, oraz zamyka mieszkania, które otwiera się rano w rytuale zwanym kaicaimen, czyli otwieraniem drzwi szczęścia.