Poniedziałek

P1070705 (Copy)

Miałem w planach kupić dzisiaj bilety na pociąg. Niestety okazuje się, że obcokrajowiec może w Chinach kupić bilet kolejowy dla siebie, oraz innych obcokrajowców, jednak nie dla obywateli Chin. A to było bardzo istotne dzisiaj. Także nie udało i się zakup biletów został przesunięty w czasie.

P1070707 (Copy)

Postanowiłem dzisiaj skupić się na obmyślaniu planów zajęć i uzupełnieniu mojej angielskiej strony o kolejne lekcje, a w związku z tym zrezygnowałem ze spaceru. By jednak doświadczyć czegoś nowego, bo w końcu nowe doświadczenia są niezwykle istotne w naszym życiu, postanowiłem się wykosztować na owoc durian.

P1070708 (Copy)

Durian jest znany jako najbardziej śmierdzący owoc świata i faktycznie cuchnie. Trochę jak zgniłe mięso, trochę jak zepsuta cebula. Ogólnie to niezbyt apetycznie.
Smakuje za to niesamowicie, bez dwóch zdań był to najsmaczniejszy owoc jaki w życiu zjadłem. Nigdy go w Polsce nie widziałem i chyba z powodu zapachu nigdy nie zobaczę, także muszę jeść póki jest okazja. Tylko cena za to cudo jest niesamowita. 112 RMB za kilogram to dużo za dużo by kupować go w skorupie.

P1070706 (Copy)

Taka krótka historyjka będzie.
Gdy przyjechałem tutaj Pan z bramy nie wydawał się zbyt przyjazny. Nie uśmiechał się, nie odpowiadał na ni hao, ot po prostu sobie był i patrzył na mnie spode łba. Ja wytrwale się uśmiechałem, witałem się z Nim, machałem Mu i w końcu po kilku miesiącach zaczął mi odpowiadać, nawet się uśmiechając. Tydzień temu zaprosił mnie do swojej kanciapy, wypytał skąd jestem, co ja właściwie robię, gdzie uczę i takie tam inne standardowe chińskie pytania.
A dzisiaj gdy szedł z zupą zawołał mnie żebym ją powąchał.
– Pyszna?
– Bardzo!
To taka bardzo krótka i prosta interakcja z drugim człowiekiem, ale dała mi bardzo dużo radości bo sprawia że to miejsce nie wydaje mi się teraz takie odpychające i nieprzyjemne.
Zwłaszcza że Panie w sklepie także, w końcu, zaczęły się ze mną witać i żegnać.

Chociaż miasto dalej uważam za brzydkie i przy każdej nadarzającej się okazji będę z niego uciekał.

Chiński kącik kulturowy

Xiaohan小寒, to jedna z dwudziestu czterech tradycyjnych pór roku.
Okres od Xiaohan do Dahan to okres wchodzenia w środek zimy. Czasem jednak w czasie Xiaohan temperatury są najniższe.

W najzimniejszej części Chin temperature spade poniżej -40 stopni. Skraplająca się woda zamarza natychmiastowo. W dorzecu Jangcy temperature wynosi około -5 stopni. A na południu Chin oscyuluje w okolicach 0.

Jest to doskonały okres na rozwój pomarańczy, bananów oraz owoców mango.