Króciutko o środzie

P1070740 (Copy)

Pierwsza lekcja historii za mną.
Lekcja historii, dobre sobie. Opowiedziałem dzieciakom gdzie jest Rzym, a potem Beauty zaczęła się mnie pytać jak jest dzień dobry w poszczególnych językach i zanim się obejrzałem zleciało nam pół lekcji. Drugie pół to było ćwiczenie rzymskich liczb i zabawa z nimi. Super. A ja się tak martwiłem.

P1070741 (Copy)

Od Harolda (tego wielkoluda z Wigilii) dowiedziałem się że zabrał dzieciaki wczoraj na pobliski kampus i tam grali w piłkę, więc zrobię z Nimi dokładnie to samo w piątek. O ile będę w stanie się w ogóle ruszać.

P1070745 (Copy)

W każdym razie dzieciaki się dzisiaj zbyt wiele nie nauczyły, ale przynajmniej się pobawiły, pośmiały i też było dobrze. Nie ma co się tak stresować z powodu tych zajęć. Wszystko będzie w porządku.

P1070746 (Copy)

I tyle na dzisiaj, dodatkowo zapraszam do szuflady, oraz do poczytania o dzisiejszym święcie.

P1070749 (Copy)

Chiński kącik podróżniczy – Pociągi

Jedna rada, bo widzę że ktoś wpadł na bloga wpisując ‘jak dotrzeć z Pekinu do Qufu’.
Najprostszym rozwiązaniem dla ludzi mówiących po angielsku jest ta strona – http://www.travelchinaguide.com/china-trains/
Sprawdzamy sobie godziny, numery pociągów i ceny.  I teraz tak: będąc już na miejscu w Chinach idziemy do kasy biletowej lub innego punktu sprzedaży i pokazujemy że chcemy bilet na pociąg na ten konkretny dzień, dajemy paszport i pieniądze i już.

Bilety można kupić dwa tygodnie przed wyjazdem na stacji kolejowej, 18 dni przed zamawiając przez telefon a dni 20 przed zamawiając przez internet. Zamawianie przez internet to trochę wyższa szkoła jazdy i nie będę jej dzisiaj opisywał.

Obecnie są w Qufu dwie stacje kolejowe, jedna stara, druga nowa. W gruncie rzeczy nie ma znaczenia którą sobie wybierzecie bo autobusami do centrum miasta i tak się dostaniecie. A jak nie to taksówką. Z tego co pamiętam to ze stacji Qufu East (czyli tej nowej, obsługującej pociągi ekspresowe) do centrum odjeżdżają linią 1 i 2, ale głowy sobie uciąć nie dam.
Można też się dokulać do Yanzhou, które znajduje się jakieś 15 km od Qufu i wziąć taksówkę, lub busa, ale tej opcji w ogóle nie znam więc się nie wypowiem.

Chiński kącik kulturowy

Święto Laba wypada ósmego dnia ostatniego miesiąca i początkowo była to okazja by oddać cześć przodkom oraz pomodlić się do nieba o dobre zbiory i szczęście dla rodziny. Wiele lat później elementem święta Laba stała się owsianka składająca się z ryżu, fasoli, orzechów, oraz mięsa.

Dwunasty miesiąc nosi nazwę la, a osiem po chińsku to ba stąd też nazwa laba.

Owsianka

Mówi się, że owsianka pochodzi z Indii. Legenda głosi, że syn króla nie mógł znieść widoku cierpiących ludzi. Dlatego też porzucił swoją rodzinę i ruszył szukać oświecenia na drodze religijnej. Po sześciu latach siedząc pod drzewem bodhi zrozumiał naturę Buddyzmu. Stało się do ósmego dnia dwunastego miesiąca. Przez te sześć lat nie jadł nic oprócz ryżu, dlatego owsianka spożywana w czasie tego święta oparta jest właśnie na ryżu.

Składniki

Składniki to przede wszystkim ryż, fasola (soja, groch, fasola mung), suszone orzechy (włoskie, migdały, arachidowe), twarożek fasolowy i mięso. Do smaku dodaje się także nasiona melona, lotosu, orzechy sosny, cukier, czy inne dodatki. W końcu po tysiącleciu istnienia powstały setki odmian.

Po kilku godzinach gotowania owsianka składana jest w ofierze oraz rozdawana znajomym. Rodziny spożywają owsiankę razem, niektórzy ludzie rozdają ją biednym.