Bieżnia

Udało mi się nie umrzeć z nudów, a to wszystko dzięki odkryciu że można bieżnię rozkręcić powyżej 12km/h. Owszem, trzeba więcej przycisków ponaciskać, ale idzie to zrobić, a w związku z tym idzie też zrobić interwały. No i tak zrobiłem sobie piramidkę do 14 km/h. Najważniejsze że wiem że da się to zrobić więc można jakieś porządniejsze treningi na tej bieżni realizować. Owszem, nie jest to to samo co na żywo, ale ma jedną zaletę – taśma roluje się ze stałą prędkością, nie zwalnia, nie przyśpiesza, także prędkość jest stała i w konsekwencji takie samo jest tempo. Także przede mną zima biegania interwałów na bieżni.

Mimo interwałów bez słuchawek się nie obyło. Dzisiaj Dan Carlin opowiadał o początkach pierwszej Wojny Światowej. Od razu przypomniały mi się wykuwane w podstawówce przyczyny: kocioł bałkański (cokolwiek się za tą enigmatyczną wówczas nazwą kryło), powstanie trójporozumienia i trójprzymierza i zamordowanie Franciszka Ferdynanda. Zamach to zamach nigdy się nim jakoś specjalnie nie interesowałem, pewnie z powodu rozmyślań na tym kotłem bałkańskim i próbami zapamiętania które państwa należą do trójporozumienia a której do trójprzymierza, a zamach ów był dość ciekawy.

Przede wszystkim doszło do niego przypadkiem, bowiem pierwszy zamach tego dnia nie udał się, gdyż granat eksplodował o samochód za daleko. Pierwszy zamachowiec próbował połknąć truciznę, która okazała się nieskuteczna i wskoczyć do rzeki, która okazała się zbyt płytka…Granat jednak eksplodował i zranił kilka osób. Franciszek, jak na dobrego następcę tronu przystało, postanowił odwiedzić rannych w szpitalu.
Zamachowcy rozeszli się do mieszkań, restauracji, barów…dzień w końcu poszedł się kochać, z zamachu nici, z niepodległości nici. Szlag niech to wszystko trafi.
Los jednak chciał inaczej i kierowca Franciszka Ferdynanda zabłądził a gdy próbował się wycofać zgasł mu silnik. W tym właśnie momencie z pobliskiego baru wyszedł Gavrillo Princip. Gwiazdka przyszła w tym roku trochę szybciej.
Dwa celne strzały, jeden zabija Franciszka Ferdynanda, drugi jego żonę Zofię von Chotek. Gavrillo także nie miał powodzenia z trucizną, został pojmany, ale z powodu młodego wieku nie można go było skazać na śmierć. Wyobrażacie to sobie? Zabił następcę tronu Austro-Węgier, a mimo to nie skazano Go na śmierć. Bo miał lat dziewiętnaście. Nie miałem o tym pojęcia.

Więcej możecie przeczytać tutaj – http://www.edulandia.pl/edukacja/1,124765,6500244,Zamach_w_Sarajewie_na_arcyksiecia_Franciszka_Ferdynanda.html

W Changchun zamachów nie ma, ale jest dość zimno, w dodatku wieje wiatr przez co pogoda sprawia wrażenie gorszej niż jest w rzeczywistości. Jeszcze tylko pół roku zimy.

Dzisiaj wiem co kryło się za pojęciem kocioł bałkański, ale fakt ten i tak nie sprawia że nie wyobrażam sobie tego jako wielkiego glinianego kotła z Bałkan. Nie wiem czym różnią się gliniane kotły z Bałkan od glinianych kotłów z Polski, więc będąc zupełnie szczerym wyobrażam sobie gliniany kocioł z Polski z napisem Made in Balkans.