Cztery skarby

W ten sposób określa się pędzel, papier, tusz, oraz kamień na tusz. Czyli: „文房四寶: 筆、墨、紙、硯”

Pędzel

Pędzel jest najstarszym z czterech skarbów, datuje się go na czasy dynastii Zhou (1045 p.n.e. – 256 p.n.e.), a najstarszy odnaleziony pędzel pochodzi z dynastii Han (202 p.n.e. – 220 n.e.). Zazwyczaj jest zrobiony ze zwierzęcego włosia, aczkolwiek czasami z pierwszych włosów dziecka. Mówi się (a także ‘Ludzie mówią’, ‘Tak mówią’ to jedne z moich ‘ulubionych’ zwrotów), że włosy te przynosiły szczęście na egzaminach cesarskich. Uchwyt jest zazwyczaj zrobiony z bambusa, aczkolwiek może być to także drewno sandałowe, jadeit, kość słoniowa, lub inny drogi materiał.

Współczesne pędzle mają włosie z włosia koziego, króliczego, łasiczego lub z mieszaniny. Każdy z tych włosi ma inną pojemność tuszu i dlatego też pisze się nim inaczej.

Standardowo pędzle dzieli się na trzy grupy: miękkie, twarde i mieszane. Ich produkcja jest dość czasochłonnym procesem składającym się z dobierania włosia w oparciu o miękkość, grubość, długość, a następnie tworzenie odpowiednich grup. Najbardziej znane i zarazem najbardziej cenione pędzle to mieszaniny włosów żółtej łasicy, kozy, oraz królika i znane są jako湖筆 (hubi).

Tusz

Sztuczny tusz został stworzony w czasach dynastii Han. Pierwszy tusz użyty do pisania był w pełni naturalny z minerałów takich jak cymober. Pierwsze tusze najprawdopodobniej były płynne dlatego nie przetrwały do współczesnych czasów. Obecne tusze są zazwyczaj zrobione z sadzy pochodzącej z trzech różnych źródeł: sadzy z laki, sadzy z sosny, oraz sadzy z oleju. Sadze te są zbierane a następnie mieszane z klejem. Wysokiej jakości tusze są mieszane z przyprawami, które dodaje się do poprawy zapachu oraz zabezpieczenie samego tuszu. Klej, sadza i mieszanina przypraw jest następnie formowana, oraz posotawiana do wyschnięcia. Proces ten może trwać nawet 6 tygodni.

Najlepsze tusze produkuje się w Shexian w prowincji Anhui (skoro tak mówią w wikepedii…)

Papier

Papier w Chinach wynaleziono w okolicach pierwszej dekady pierwszego stulecia naszej ery. Przed jego wynalezienim używaniu bambusów lub jedwabiu. Za papier najlepszej klasy uważano ten z Jingxian z prowincji Anhui (to mi wygląda na jakieś zagłębie pisarskie). Ten papier znany jest jako Xuanzhi (宣紙), miękki, o dobrej teksturze, bardzo wytrzymały na rozdarcia oraz długowieczny.

Kamień tuszowy

Czyli 硯 lub 硯臺, yan lub yan tai. To nic innego jak miejsce w którym ściera się tusz, który następnie miesza się z wodą by stworzyć tusz którym można pisać. Najlepsza woda musi być trochę słona a tusz powinno utrzeć się w moździerzu.

Najstarsze kamienie pochodzą z czasów dynastii Han, a ich produkcja osięgnała poziom kulminacyjny w czasach dynastii Tang i Song. Najbardziej znane wywodzą się z Duanxi w prowincji Guandong, oraz Shexian w Anhui (tak jak mówiłem, zagłębie pisarskie.

Narzędzia

Oprócz skarbów są także narzędzia i są to: wieszak na pędzle, kamień na pędzel, przycisk do papieru, dzbanek do czyszczenia pędzla, oraz pieczęć i tusz do pieczęci.