Cztery klasyczne powieści

Czyli cztery największe dzieła chińskiej literatury 四大名著. To cztery, niewspółczesne, dzieła uznawane za najlepszą chińską literaturę.  Są to także jedne z najstarszych opowieści na świecie i zainspirowały chyba każdą kulturę wschodniej Azji.

A co to?

Kolejono – tytuł polski, tytuł w uproszczonym chińskim, autor, kiedy zostało napisane

Opowieści znad brzegów rzek 水浒传 Shi Nai’an Wiek 14
Opowieści o Trzech Królestwach 三国演义 Luo Guanzhong Wiek 14
Wędrówka na Zachód 西游记 Wu Cheng’en Wiek 16
Sen czerwonego pawilonu 红楼梦 Cao Xueqin Wiek 18

Historia

Pierwsze dzieła literatury popularnej powstawały w Chinach już w czasach dynastii Song (DATA). Literatura odwzorowująca rzeczywistość pojawiła się zarówno w Chinach jak i Europie gdzieś między 14 a 18 wiekiem, w Chinach prawdopodobnie trochę wcześniej. Chiński czytelnik lubił czytać opowieści optymistyczne, oparte w rzeczywistości i kładące nacisk na dobro społeczne (a przynajmniej tak mówili Im wydawcy).

Wraz z bogaceniem się społeczeństwa doszło do rozwoju druku oraz alfabetyzmu. Wtedy też doszło do popularyzacji powieści autobiograficznych o silnym społeczno-moralno-filozoficznym podłożu (‘Słuchaj, syn mojego kuzyna to taki aspirujący filozof i pisarz, ale ani w tym ani w  tym nie jest zbyt dobry, może mógłbyś go trochę u siebie podszkolić i pocisnąć jakąś jego powieść?’). W Chinach jednak nie doszło do znanej nam z dziewiętnastowiecznej Europy erupcji powieści (nie chcę sobie tego nawet wyobrażać, taka ‘Lalka’ po chińsku)

Po wydaniu

Jak wspominałem, książki te są super popularne i odcisnęły swoje piętno chyba na wszystkich krajach Azji wschodniej. Dość powiedzieć że jeżeli oglądaliście kiedyś ‘Dragon Ball’ to jesteście zaznajomieni z ‘Podróżą na Zachód’

Piąta

Ale ciii…bo mówimy o kraju w którym ludzie odkrywają seksualność w filmach porno, a w szkole mówi się że nie można się zakochać aż do skończenia szkoły, bo to rozprasza.

Śliwka w złotym wazonie  była bardzo długo zakazana z powodu bardzo obrazowych opisów stosunków seksualnych.