Uniwersytet Pekiński

Znany jako PKU lub Beida (Duży Północny, taki skrót od Beijing – północna stolica i daxue – duża szkoła czyli uniwersytet), to centrum badawczo-edukacyjne w Pekinie.
To pierwszy narodowy uniwersytet w nowożytnej historii Chin. Został założony w 1898 pod nazwą ‘Cesarski Uniwersytet w Pekinie’.

Słynie rzecz jasna nie tylko z bardzo wysokiego poziomu (w pierwszej pięćdziesiątce najlepszych szkół wyższych na świecie) ale także że znakomitości jakie je ukończyli: Lu Xun, Mao Zedong (był tam zastępcą bibliotekarza), Gu Hongming, Hu Shih czy Li Dazhao (to właśnie bibliotekarz którego zastępcą był Mao Zedong).

Historia

Założono go 3 lipca 1898 roku podczas stu dni reform i zastąpił starożytny Guozijian. W 1902 wydzielono wydział edukacyjny który został Beijing Normal University, najlepszą szkoła dla nauczycieli w Chinach. W 1912 po rewolucji XInhai zmieniono mu nazwę na Narodowy Uniwersytet w Pekinie.
W 1917 na jego czele stanął Cai Yuanpei którego działalność przyczyniła się do uczynienia z tego uniwersytetu największej placówki oświatowej w Chinach składającej się z 14 wydziałów i rocznego naboru w wielkości ponad 2000 uczniów. Cai, zainspirowany niemiecką edukacją, początkowo zachęcał do przyjmowania ludzi z różnych środowisk intelektualnych. W 1919 to właśnie ze środowiska studentów uniwersytetu Pekińskiego wywodziło się większość członków ruchu czwartego maja.
W 1920 roku przyjęto pierwsze kobiety na studia.
Po wybuchu wojny Chińsko-Japońskiej w 1937 uniwersytet przeniesiono do Changsha gdzie połączono go z uniwersytetem Tshinghua i Nanka i utworzono Tymczasowy Uniwersytet Changsha. W 1938 uniwersytet przeniesieno do Kunming, gdzie miał siedzibę aż do 1946 kiedy wrócił do Pekinu.
W 1952 przyłączono do niego uniwersytet Yenching i tym samym podkreślono że w nowym kraju wszystkie uniwersytety powinno być publiczne. W tym samym roku przeniesiono siedzibę w miejsce gdzie poprzednio znajdował się uniwersytet Yanching.

Kampus

Początkowo kampus znajdował się na północ od Zakazanego Miasta, obecnie jednak jego główna część znajduje się w dzielnicy Haidian.
W pobliżu znajdują się Pałac Letni, oraz Stary Pałac Letni, jest to teren słynący z ogrodów. Sam kampus utryzmany jest w podobnej konwncji, pełen jest tradycyjnych domów, ogrodów, pagód, oraz historycznych budynków.
Oprócz tego na jego terenie znajdują liczne muzea, między innymi Uniwersyteckie muzeum historii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.