Derungowie

Czyli Dulungzu 独龙族 to członkowie jedne z 56 grup etnicznych oficjalnie uznawanych w Chińskiej Republice Ludowej. Jest Ich łącznie około 7000 z czego większość zamieszkuje prowincję Junan.

Historia

Wiele to o nich niestety nie wiemy. W czasach dynastii Tang podlegali pod królestwa Nanzhao, oraz Dali. Od dynastii Yuan aż po Qing terenami, na których mieszkali zarządzali przedstawiciele władz lokalnych.
Wiemy, że w 1913 pomogli odeprzeć atak Brytyjczyków w Junanie.

Język

Mówią językiem drung, z grupy sino-tybetańskiej. Język ten nie ma formy pisanej, w przeszłości przekazywano informacje robiąc kreski na drzewach. A skoro jest ich tak mało to wkrótce pewnie język zaginie. Rząd Chin stworzył dla Nich system zapisu języka w alfabecie łacińskim.

Kultura

Przed utworzeniem chińskiej republiki ludowej społeczeństwo Drungów było oparte na systemie klanowym. Wiemy o istnieniu 15 klanów nazywanych nile. Każdy z tych klanów tworzył oddzielną społeczność zamieszkującą różne ke’eng (miasta). Dozwolone były małżeństwa jedynie wewnątrz klanu.

Tradycyjny strój kobiety składa się z sukni w kolorze czelni i bieli. W przeszłości tatuowano kobietom twarze gdy osiągnęły dwunasty rok życia. Robiono tak by pokazać, że są dorosłe.

Ich domy zazwyczaj budowane są z drewna i mają jedno piętro. Na parterze znajduje się miejsce dla zwierząt a piętro jest przeznaczone dla ludzi. Czyli całkiem jak u ludności Moinba.

Ich jedynym świętem jest Kaquewa obchodzone w czasie ostatniego miesiąca kalendarza księżycowo-słonecznego. Czyli obchody nowego roku

Małżeństwo

Gdy Drungowie zakochują się w sobie tańczą i śpiewają by wyznać swoje uczucie. A wesela, jak można sobie wyobrazić, pełne są tańców i śpiewów.

Gdy chłopak zakocha się w dziewczynie (nie wiem, co dzieje się gdy zakocha się w innym chłopaku, lub dziewczyna w dziewczynie/chłopaku) prosi o pomoc kogoś kto już się ożenił i jest dobrym mówcą by mu pomógł. Gdy ten się zgodzi rusza do domu dziewczyny z dzbankiem do herbaty, kolorowym workiem herbaty, papierosem (eee…co?) i miską. W domu natychmiast zaczyna przygotowywać herbatę i rozstawia miski dla całej rodziny. Gdy herbata jest gotowa zaczyna rozmawiać o małżeństwie. Jeżeli dziewczyna i rodzina się zgodzi to herbata zostaje wypita. Jeżeli nie to nikt nie pije i wraca jeszcze dwa razy. Jeżeli i wtedy się nie uda a chłopak dalej jest zakochany to może wysłać ‘swata’ dopiero za rok.

Religia

Chociaż w większości przeszli na chrześcijaństwo to w dalszym ciągu wyznają animizm. Wierzą, że każde zwierzę ma duszę. Składają ofiary by uspokoić złe duchy. Istotną rolę odgrywa Szaman, który odpowiada za rytuały.
W czasie obchodów nowego roku składane są ofiary niebu.

Jedzenie

Głównie to mięso, ptasie jaja, grzyby i zioła. Spożywają dwa posiłki dziennie, tradycyjnie są to nudle lub pieczone słodkie ziemniaki na śniadanie i kukurydza lub ryż na kolację. W zimę, gdy jest najlepsza pora n polowania jedzą mięso żółwie lub ryby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.