Kule Baoding

Czyli Baoding jianshen qiu, dosłownie ‘kulki do ćwiczeń Baoding’. To kulki stworzone po raz pierwszy w Baoding, w czasach dynastii Ming. Dwie, lub więcej, obraca się w dłoni by poprawić zręczność, siłę i/lub przyśpieszyć powrót do zdrowia.

Historia

Podobno pochodzą z Baoding, w prownicji Hebej. Kiedyś nazywano je w ‘żelaznymi kulkami’ bo początkowo tworzono je właśnie z żelaza.

Materiał

Wraz z rozwojem odlewnictwa zmieniał się sposób tworzenia kulek. Obecnie są to puste w środku kule, wiele z nich dekorowanych, które jednak nie nadają się do używania gdyż łatwo mogą ulec zniszczeniu. Kulki rehabilitacyjne są puste w środku, a kulki których celem jest poprawa siły i zręczności są ciężkie.

Używanie

Należy umieścić dwie, lub więcej, kulek w dłoni i obacać nimi tak by ciągle się stykały. Po opanowaniu tej techniki należy zwiększać prędkość oraz starać się by kulki nie zawsze się dotykały. Punktem kulminacyjnym jest takie obracanie kulkami by te nigdy się nie dotykały.

Zazwyczaj zaczyna się od kulek o średnicy 45 milimetrów, które potem się zwiększa. Można także zmieniać miejsca położenia w dłoni by ćwiczyć inne jej partie.

Kulki to tylko przykład, bo równie dobrze można obracać orzechy włoskie, co wcale nie jest rzadkością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.