Cztery wielkie wynalazki

Czyli cztery chińskie wynalazki uznawane za największe w historii kraju, a po chińsku -四大发明. Są to: kompas, proch, druk i papier.

Historia

Chociaż Chińczycy lubią robić listy najlepszych, ich zdaniem, dzieł. To lista czterech wielkich wynalazków jest dziełem Europejczyków, którą Chińczycy przyjęli.

Już pierwsi podróżujący do Azji sugerowali że to właśnie z tego region pochodzi druk, proch, kompas, oraz papier.
Taki jeden cytat z Karola Marksa: ‘Proch, kompas i prasa drukarska były trzyma wielkimi wynalazkami które zapoczątkowały burżuazję. Proch wysadził w powietrze klasę rycerską, kompas odnalazł rynek ogólnoświatowy i zapoczątkował kolonie, a prasa drukarska była narzędziem protestantyzmu, oraz odnowieniem nauki. Były to najpotężniejsze narzędzia w procesie tworzenia podstaw intelektualizmu’.

Kompas

Najwcześniejsze wzmianki o wykorzystaniu magnesów pochodzą z czwartego wieku przed naszą erą.
Natomiast pierwsze wzmianki o wykorzystywaniu namagnesowanych urządzeń do określania kierunku pochodzą z lat 1040-1044. Początkowo umieszczano namagnesowaną rybę w misce wody, pierwsza informacja o igle w kompasie pochodzi z 1088 roku.

Proch

Proch wynaleziono w dziewiątym wieku poszukując, jak przystało na chińczyków, eliksiru nieśmiertelności. Istniało receptur różniących się od siebie zawartością saletry. Pod koniec dwunastego wieku Chińczycy wyprodukowali pierwsze granaty ręczne.
W 1280 sklep z prochem w Weiyang zapalił się i…jego części znajdowano nawet 3 kilometry dalej.

Papier

Przyjmuje się że początki papieru sięgają 105 roku, gdy Cai Lun stworzył papier z morwy oraz starych szmat, sieci na ryby i odpadów z konopi. Obecne badania archeologiczne wskazują jednak że papier wynaleziono już w 8 wieku przed naszą erą.
Początkowo papier używany był tylko do owijania, ale od drugiego wieku zaczęto stosować go jako coś na czym można pisać. W szóstym wieku zaczęto używać go jako papier toaletowy. A w czasach dynastii Song (960-1279) stworzono pierwsze papierowe pieniądze. To ciekawa droga swoją drogą…

Druk

Drukowanie przy pomocy klocków drzeworytniczych szacuje się na 868 rok. Drukowanie w ten sposób lepiej pasuje do Chińskiego pisma niż ruchoma prasa drukarska, którą Chińczycy także wynaleźli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.