Cztery wielkie wynalazki

Czyli cztery chińskie wynalazki uznawane za największe w historii kraju, a po chińsku -四大发明. Są to: kompas, proch, druk i papier.

Historia

Chociaż Chińczycy lubią robić listy najlepszych, ich zdaniem, dzieł. To lista czterech wielkich wynalazków jest dziełem Europejczyków, którą Chińczycy przyjęli.

Już pierwsi podróżujący do Azji sugerowali że to właśnie z tego region pochodzi druk, proch, kompas, oraz papier.
Taki jeden cytat z Karola Marksa: ‘Proch, kompas i prasa drukarska były trzyma wielkimi wynalazkami które zapoczątkowały burżuazję. Proch wysadził w powietrze klasę rycerską, kompas odnalazł rynek ogólnoświatowy i zapoczątkował kolonie, a prasa drukarska była narzędziem protestantyzmu, oraz odnowieniem nauki. Były to najpotężniejsze narzędzia w procesie tworzenia podstaw intelektualizmu’.

Kompas

Najwcześniejsze wzmianki o wykorzystaniu magnesów pochodzą z czwartego wieku przed naszą erą.
Natomiast pierwsze wzmianki o wykorzystywaniu namagnesowanych urządzeń do określania kierunku pochodzą z lat 1040-1044. Początkowo umieszczano namagnesowaną rybę w misce wody, pierwsza informacja o igle w kompasie pochodzi z 1088 roku.

Proch

Proch wynaleziono w dziewiątym wieku poszukując, jak przystało na chińczyków, eliksiru nieśmiertelności. Istniało receptur różniących się od siebie zawartością saletry. Pod koniec dwunastego wieku Chińczycy wyprodukowali pierwsze granaty ręczne.
W 1280 sklep z prochem w Weiyang zapalił się i…jego części znajdowano nawet 3 kilometry dalej.

Papier

Przyjmuje się że początki papieru sięgają 105 roku, gdy Cai Lun stworzył papier z morwy oraz starych szmat, sieci na ryby i odpadów z konopi. Obecne badania archeologiczne wskazują jednak że papier wynaleziono już w 8 wieku przed naszą erą.
Początkowo papier używany był tylko do owijania, ale od drugiego wieku zaczęto stosować go jako coś na czym można pisać. W szóstym wieku zaczęto używać go jako papier toaletowy. A w czasach dynastii Song (960-1279) stworzono pierwsze papierowe pieniądze. To ciekawa droga swoją drogą…

Druk

Drukowanie przy pomocy klocków drzeworytniczych szacuje się na 868 rok. Drukowanie w ten sposób lepiej pasuje do Chińskiego pisma niż ruchoma prasa drukarska, którą Chińczycy także wynaleźli.