Krępowanie stóp

Krępowanie stóp ( 缠足- chánzú, dosłownie związane stopy, lub lotosowe stopy).
Czyli coś o czym wszyscy ‘coś tam wiemy’, ale jest to temat na tyle ważny że warto mu się przyjrzeć trochę dokładniej.
Ciężko doszukać się początku tego zjawiska, ale najpopularniejsza i jednocześnie najbardziej prawdopodobna wersja mówi o tym, że wszystko zaczęło się w czasach cesarza Li Yu, rządżacego w okresie dynastii południowych Tang (937-975). Rzekomo w 970 roku zobaczył swoją ulubioną nałożnicę tańczącą na złotym lotosie i zafascynowały go jej stopy, które były owinięte w kawałki materiału tak jak współcześnie owija się stopy baletnicą tańczącym na palcach. Jego zachwyt był dość widoczny co nie umknęło uwadze innym nałożnicom, które także zaczęły owijać sobie stopy. Wkrótce zwyczaj ten zapanował wśród kobiet klasy wyższej, a z czasem przeniósł się na całe Chiny, jedynie kilka miejsc stawiało opór, jak przykładowo Mandżuria.

Krępowanie
Pierwsze krępowanie ma miejsce gdy dziewczyna ma 4-7 lat. Moczy stopy w gorącej wodzie lub zwierzęciej krwi z ziołami. Następnie bardzo krótko przycina paznokcie i masuje stopy. Po tej chwili rozluźnienia nadchodzi chwila bólu bo łamie się wszystkie palce za wyjątkiem największego i owija materiałem. Owijkę zmienia się codziennie lub co kilka dni, dziewczynki muszą nosić małe buty, idealna długość to 12 centymetrów.

Kulturowo
Skrępowane stopy było oznaką piękna i były niezbędne gdy chciało się znaleźć męża. Dla wielu ubogich rodzin była to jedyna okazja by wyjść z ubóstwa. Wszyscy, kobiety, ich rodziny, mężowie, szczycili się gdy stopy osiągały długość ‘Złotego Lotosu’ czyli około 7 centymetrów.  Dumą nosiły pięknie przyozdobione jedwabne buty.
Poruszanie się na tak krótkich stopach sprawiało wiele problemów i kobiety musiały uginać kolana oraz chwiać się na boki by utrzymać równowagę. Dlatego też w Chinach nie budowano wysokich budynków, przejścia między domami były bardzo wąskie i gdzie tylko można stawiano płoty.

Koniec
W 1874 roku 60 wyznawczyń chrześcijaństwa z Xiamen wezwało do zakończenia tych praktyk co zostało poparte przez założone przez nie ruch w 1883, oraz przez misjonarzy, w tym Timothy’ego Richarda który nauczał iż chrześcijaństwo może wspierać równość płci. Wielu wykształconych chińczyków zaczęło zdawać sobie sprawę, że ten aspekt ich kultury nie współgra najlepiej z rozwojem współczesnego świata. Głoszono, że osłabia to naród ponieważ  ‘kobiety ze skrępowanymi stopami wydają na świąt słabych synów’.
Wydawano także dekrety których celem było zakończenie tego procederu. Cesarzowa Cixi (o której kiedyś będę musiał napisać) wydała dekret tuż po zakończeniu powstania bokserów(1899-1901) by zadowolić obcokrajowców, jednak wkrótce potem dekret odwołano. Krępowanie stóp zostało zdelegalizowane przez dynastię Qing w 1902, co zostało podtrzymane w 1912 po upadku ostatnie dynastii. Jednak do ostatecznego końca tego procederu potrzeba było objęcia władzy przez komunistów w 1949. Zakaz w końcu objął cały kraj, nawet najbardziej oddalone od cywilizacji wioski i był przestrzegany pod karą śmierci.

Inksze
Skrępowane stopy były w chińskiej kulturze traktowane jako niezwykle pociągające seksualnie, a kobiety z doskonałymi lotosowymi stopami miały największe szanse na dobre zamążpójście. Instrukcje seksualne z czasów dynastii Qing zawierały opis 48 sposobów wykorzystania skrępowanych kobiecych stóp. Niektórzy mężczyźni nigdy nie chcieli oglądać skrępowanych stóp, woleli oglądać stopy w malutkich butach. Cytacik ‘Jeżeli zdejmiesz buty i taśmy to na zawsze zniszczysz estetykę zjawiska’. Czyli mężczyźni wiedzieli co się pod tym kryje, jednak woleli się okłamywać.
Z powodu małych stóp kobiety musiały chodzić kładąc wagę przede wszystkim na piętach, dlatego też poruszały się bardzo niepewnie chwiejąc się na boki, co także pociągało mężczyzn. A wystarczyłoby jedynie ściągnąć buty i taśmy by poczuć unoszący się smród.

Był też jeszcze jeden aspekt, kobiety poruszające się w ten sposób nie mogły brać udziału w polityce, życiu społecznym, ani zwiedzać świata. Musiały być zależne od rodziny, głównie od mężczyzn których stawały się ‘własnością’.

Szacuje się że od końca dziesiątego stulecia do początków dwudziestego wieku skrępowano stopy ponad miliardowi kobiet.

Jeden komentarz do “Krępowanie stóp”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.