Święto Qixi

Czyli chińskie walentynki, święto dwóch siódemek, święto srok lub七夕節. Bardzo ważne, zwłaszcza dla młodych kobiet. Wzięło się z legendy o dwojgu kochanków Zhinu i Niulang, odpowiednio tkaczce i pasterzu. Pierwsze wzmianki datuje się na szóśty wiek przed naszą erą.

Niulang i Zhinu

Ogólnie rzecz biorąc historia wygląda tak: Zhinu (tkaczka) i Niulang (pasterz) zakochali się w sobie, ale nie mogli być razem, zostali więc rozdzieleni rzeką. Raz do roku, siódmego dnia siódmego miesiąca stado srok tworzyło most by zakochani mogli się ze sobą spotkać.

A teraz coś mnie ogólnego:

Młody pasterz Niulang spotkał piękną tkaczkę Zhinu, siódmą córkę bogini, która właśnie uciekła z nieba bo chciała poznać ziemię. Natychmiast zakochali się w sobie i w tajemnicy przed boginią wzięli ślub. Zhinu była doskonałą żoną a Niulang równie dobrym mężem. Wiedli spokojne i radosne życie, mieli dwóję dzieci, ale wkrótce bogini Nieba dowiedziała się że jej córka poślubiła śmiertelnika. Zdenerwowała się i nakazała jej wrócić do nieba. Niulang bardzo posmutniał, ale nagle przemówił jego wół i powiedział że jeżeli go zabije i ubierze jego skórę to zabierze go do nieba gdzie odnajdzie żonę. Zapłakany pasterz zrobił to i razem z dziećmi udali się do nieba. Bogini odkryła ich zamiary i zesłościła się jeszcze bardziej. Wyjęła spinkę do włosów i stworzyła szeroką rzekę na niebie by oddzielić od siebie męża i żonę. Od tamtej pory Zhinu siedzi na jednej stronie, a Nilang na drugiej i spogląda na nią jednocześnie opiekując się dziećmi. Jednak raz do roku nadlatują sroki by stworzyć most między nimi, a oni mogli spędzić ze sobą jeden dzień.

Tradycje

Młode kobiety udają się do świątyń modląc się do Zhinu o mądrość. W ramach ofiary pali się papier, można też modlić się o talent w tradycyjnych umiejętnościach takich jak szycie. Modlą się także o dobrego i kochającego męża. Odbywają się także konkursy w tym tradycyjny polegający na nawlekaniu nici przy słabym świetle.
Jest to także istotne święto dla nowożeńców. Powinni po raz ostatni oddać część Zhinu i Nilang i ich pożegnać.
Na podwórki wiesza się girlandy, składy ofiary w postaci owoców, kwiatów, herbaty oraz pudru na twarz a następnie część pudru zrzuca z dachu a resztę rozdaje młodym kobietom.
Oczywiście spogląda się w niebo by oglądać gwiazdy (Wegę którą symbolizuje Zhinu i Altaira którego symbolizuje Nilang).

Jeden komentarz do “Święto Qixi”

Możliwość komentowania została wyłączona.