Piątek

W gruncie rzeczy to swoją porcję słów na dzisiaj już wypisałem, więc nie będę się teraz za bardzo produkował, poza tym większość dnia spędziłem na czytaniu. Pogoda nie zachęca do spacerów no i nogi mam ciężkie po dwóch poprzednich wypadach.
A właśnie…co Ty robisz w mieszkaniu możecie zapytać. To bardzo dobre pytanie, otóż nie pojechałem do Xuzhou bo miało padać, więc pojadę za tydzień. Tak odkładamy z Damonem to spotkanie, ale On już prawie skończył pisać pracę, a mi się nie śpieszy więc wszystko gra.

IMG_2062
Obiad, ale o nim będzie w niedzielę.

Nagle rozlega się dzwonek domofonu, to nic nowego bo czasem ktoś zadzwoni przez pomyłkę, czasem ktoś usłyszy mój głos i powie ‘weiguoren’ (obcokrajowiec), ale dzisiaj po raz pierwszy usłyszałem ‘Uncle’. To ciekawe bo z tego co się orientuję nie jestem niczyim wujkiem, nie mniej jednak wysłuchałem reszty i padła prośba o przeliterowanie ‘restaurant’ no to zacząłem literować, ale uznałem że łatwiej będzie pokazać jak się pisze, więc powiedziałem żeby zaczekał chwilę, ale gdy zszedłem nie było nikogo oprócz wiatru. Przeszywającego skórę zimnego wiatru.

IMG_2069 IMG_2070
O nich też będzie w niedzielę.

Rozpocząłem dzisiaj naukę chińskiego. W sensie zakupiłem sobie kurs online (trochę dziwnie że po polsku) i będę się z niego uczył. Będę także zdawał regularne raporty z tego jak mi idzie i proszę – dopingujcie mnie żeby mi motywacji nie zabrakło!
No dobrze Bart, ale po wafla kupiłeś kurs skoro już się sam uczysz? No właśnie dlatego że już się sam uczę i ta moja samodzielna nauka jest taka cząstkowa. Coś tam wiem, coś tam rozumiem, ale to ciągle jest takie ‘coś tam’, a chcę żeby było lepiej.

CTS
Wykopano już ciała 59 górników z kopalni złota w Tybecie. Zostało jeszcze 24. Do  wypadku doszło w ubiegły piątek, pod ziemią uwięzionych zostało 83 górników.

Zbiory herbaty

Jak pisałem wczoraj, święto Qingming wyznacza okresy zbioru herbaty. W tym roku cena kilograma herbaty Longjing (kategoria premium) zmalała o 50%, czyli z 8000RMB za kilogram (dobry Boże), to 4000RMB (w dalszym ciągu dobry Boże).

Herbata Longjing (ogólna nazwa herbat z tego regionu), dzieli się na kilka odmian z których najdroższa jest herbata mingqian (zrywana z pierwszych listków które pokazały się jeszcze przed świętem Qingming, szacuje się że zbiory trwają maksymalnie dziesięć dni uznawana jest za jedną z najlepszych herbat.

Tak niska cena herbaty nie jest jedynym powodem do zmartwień na polach uprawnych. Wzrosły również koszty produkcji. Ocenia się, że o około 10%, co więcej obecnie na polach płaci się 100RMB za dzień osobom zbierającym liście, a rok temu było to 80RMB.

Ogólnokrajowa kampania mająca na celu zmniejszenie ekstrawaganckich wydatków odbija się czkawką u ‘producentów’ herbaty. Tak droga herbata była równie często łapówką.

Znaczenie tej herbaty ma także swoje uzasadnienie historyczne, gdyż to właśnie 104 dnia po równonocy zimowej cesarz wysyłał swoich ludzi do zbierania (powiedzmy że) pańszczyzny. W czasie rządów dynastii Tang (618-907) rolnicy musieli dostarczać herbatę z Hangzhou do stolicy Chang’an (obecnie Xi’an) co sprawiało że mieli zaledwie 10 dni na jej przygotowanie.

W tym roku zbiory i produkcja herbaty zaczęły się 10 Marca, zamiast tradycyjnego 25 Marca, co wydłużyło zbiory.

Ceny herbaty mingqian dochodzą na aukcjach nawet do 120000RMB za kilogram (…)