Tydzień dziewiętnasty

To był zaskakująco dobry tydzień. Zaskakująco, bo nie spodziewałem się takiego tempa w krosie, gdzie takiego oznacza 4:42 przy łącznie 200 metrach przewyższenia. I owszem, te 200 metrów to jest niewiele, ale w Xiamen miałem około 100-120 metrów biegając więcej powtórzeń pod górkę i jeszcze dłuższy dystans. Można tych przewyższeń zrobić jeszcze więcej i taki jest plan na nadchodzący tydzień, ale jestem z tego naprawdę zadowolony.
Zaskakująco, bo zaraz po tym szybkim krosie zrobiłem szybkie OWB1, które jeszcze poprawiłem w sobotę, kiedy to biegłem w tempie 4:35 przez 16 kilometrów. Owszem, tętno jeszcze nie było takie jak być powinno, ale doświadczenie mówi mi, że tętno w pewnym punkcie dopasuje się do tempa. Ciągle miałem do siebie wyrzuty, że JUŻ powinienem być w formie i biegać jak w listopadzie. Tylko dopiero niedawno dotarło do mnie, że biegowo straciłem pół listopada, parę dni w grudniu i powiedzmy dwa tygodnie na przełomie roku, więc nie ma opcji – nie może wszystko grać już teraz skoro regularnego biegania mam za sobą dopiero kilka tygodni.
W piątek poszło najszybsze WB2 w tym roku i chociaż nie było ani bardzo szybko, ani bardzo dobrze, to było bez porównania lepiej niż tydzień i dwa tygodnie temu, a przecież było to 16 kilometrów. No i znowu – nie była to jeszcze prędkość docelowa, ale…spojrzałem sobie na to jak biegałem WB2 w sierpniu i dotarło do mnie, że było jeszcze wolniej, więc myśli są coraz bardziej optymistyczne.
Staram się o tej trójce w Krakowie nie myśleć, ale z tyłu głowy siedzi i kusi.

Podsumowanie tygodnia:
Łączny dystans biegów 101 kilometrów
Łączny czas biegów 7:56
Średnie tempo 4:43
Czas ćwiczeń dodatkowych to 3:56 (najmniej w tym roku)

 

Co było dobre w tym tygodniu?
WB2 znacznie lepiej.
OWB1 w sobotę było niesamowicie szybkie.
Niski poziom zmęczenia.

Co jest do poprawy?
Wyczucie tempa, bo zupełnie tych 13km/h w sobotę nie czułem, a powinienem.

Obawy?
Śnieg.
Niby temperatury mają spaść dość mocno, ale zimno mnie nie martwi.

Ciekawostka z tego tygodnia
PepsiCo planuje wypuszczenie nowego rodzaju przekąsek które nie zostawiają tłustych śladów na palcach.

Leave a Reply