Jak utrudnić ludziom życie

Alipay, jedna z aplikacji z kategorii niezbędne w Chinach współpracuje blisko z bankami a te banki z rządem. Tak być musi i tyle.
Dlaczego alipay jest niezbędne? Bez niego nie ma taobao, więc…tego. Chociaż dużo sklepów i firm obsługuje alipay i wechat to jednak alipay było pierwsze i chyba jednak ma większy zasięg, chociaż kto wie jak długo jeszcze.

Żeby móc korzystać z alipay trzeba dodać kartę bankową. A potem można płacić albo poprzez kartę albo poprzez konto które się doładowuje.
Od paru dni wszyscy obcokrajowcy są zmuszani do dodani drugiej karty jeżeli ich pierwszą kartą była karta z Bank of China. Dlaczego? Wymóg rządu. Już parę miesięcy temu utrudniono Amerykanom korzystanie z Bank of China z powodu jakiejś tam ustawy o podatkach i umowy międzynarodowej między Chinami a Stanami Zjednoczonymi, mało mnie to interesowało więc nie wiem dokładnie o co chodziło.

Jako że jestem obcokrajowcem a moją pierwszą kartą bankową w alipay jest karta z BOC to też musiałem dodać drugą. Problem jest taki że moja druga karta z BOC jest zdezaktywowana z jakiegoś powodu, a ta z ICBC za nic w świecie nie chciała się dodać do systemu, chociaż to ona była moją najpierwszą kartą.

Nie chcąc czekać aż mi alipay zablokuje konto pojechałem do banku założyć nowe konto. Potem jeszcze szybkie zakupy i w godzinę byłem z powrotem domu, karta dodana i wszystko działa.

Konto założone oczywiście w ICBC. W przeciwieństwie do BOC formularz do założenia konta po angielsku, założenie konta w parę w pół godziny łącznie z wydaniem karty i wszystko gra. Nie wiem czy jest bankowość online, ale to nie jest mi do niczego potrzebne. Mam alipay, więc mogę ludziom przelewać pieniądze na konto bankowe bez problemu.

Oczywiście teraz rząd chiński wie że mam kolejne konto bankowe i będzie im mnie jeszcze łatwiej śledzić, więc żadnych szemranych interesów nie mogę robić. No chyba że ktoś będzie mi płacić w gotówce…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.