Nadgorliwość gorsza od faszyzmu

W dwudziestym pierwszym wieku w kraju rozwijającym się obcokrajowiec może założyć konto bez większych problemów. W Polsce jest z tym bardzo dużo zabawy, a w Chinach wystarczy paszport.

Że w tym roku będziemy musieli sami sobie rachunki płacić to polecono nam założenie konta (by zmniejszyć koszty przelewów między prowincjami) i złożenie polecenia przelewu stałego, a raczej przelewów stałych bo trzeba płacić za wodę i elektryczność.

 

P1210228

Zupa ze świńskich jelit.

Udaliśmy się do najbliższego oddziału Bank of China i nagle okazuje się że nie mogę założyć konta na swój paszport. Strasznie długo trwało dojście dlaczego, bo jeszcze na początku kasjer prosił o drugi dowód tożsamości, a potem olśniło mnie że mam przecież konto w BoC, założone jeszcze w Jiawang i gdy podałem kartę wszystko stało się jasne.

Ktoś w Jiawang wprowadził w system moje pierwsze imię i nazwisko, a w paszporcie jest zapisane pierwsze imię, drugie imię i dopiero nazwisko, więc kasjer stwierdził że konta mi nie może założyć bo chociaż numer paszportu się zgadza to dane w paszporcie się nie zgadzają. Próby wyjaśnienia że to naprawdę nie jest problem, że to przecież mój paszport i moje dane i my się tym drugim imieniem posługujemy bardzo rzadko spełzły na niczym i poszedł przykaz by zadzwonić, a najlepiej to udać się do Jiawang i poprosić o zmianę danych w systemie.

P1210230

No to wiem co będę robił w czasie mojej kolejnej podróży do Jiawang.

Na szczęście June mogła założyć konto bez większych problemów, więc pokrętnie bo pokrętnie ale się udało.

A wracając do domu w przejściu podziemnym ludzie sprzedawali różności. Od owoców, poprzez ładowarki do komórek, na biżuterii kończąc. Najbardziej rzucała się w oczy para sprzedawców owoców którzy przyjmowali płatności przez Alipay. Nie ma to jak przytachać kilka koszy owoców, postawić je w jedynym suchym miejscu w drodze do szkoły i zacząć sprzedawać pozwalając jednocześnie wszystkim (ale jednak głównie studentom) płacić bezpośrednio przez internet.

Dwudziesty pierwszy wiek w kraju rozwijającym się jest pełen sprzeczności.