Egzaminów dzień drugi

I na dzień dobry przyszła jedna z Pań z biura. Przyszła, posiedziała i wyszła. Studenci byli równie zdziwieni co ja.

June powiedziała że to pewnie z powodu tego studenta z wczoraj, ale sam nie wiem…znaczy też mam takie przeczucie, ale logika podpowiada mi że jednak nie to nie On. Iść na skargę bo zaczął się kłócić o studentów w klasie? To nie brzmi logicznie.

Albo upał trochę zelżał albo się do niego przyzwyczaiłem. Te ponad 30 stopni każdego dnia nie robi już na mnie aż takiego wrażenia. Dalej jest ciepło, ale już nie tak nieprzyjemnie. W sumie to jeszcze tylko miesiąc został więc jakoś to przetrzymam, a potem może być jeszcze cieplej. Chociaż prawdę mówiąc to wolałbym żeby w końcu deszcz spadł bo nie chcę by Ci ludzie przechodzili powtórki z zeszłego roku kiedy to panowała tu susza.

Dostałem wczoraj od moich studentów pałkę do obijania sobie ramion. Czasem mnie bolą bo spanie na boku mi nie służy co widać zauważyli. Pałka jest owinięta w pluszowego psa w ciapki. To jeden z najbardziej sympatycznych prezentów jakie dostałem od studentów. Sympatyczniejszy tym bardziej że się tego zupełnie nie spodziewałem.

Od niedzieli dzieciaki, a właściwie to młodzież, za parę miesięcy studenci wręcz, z Jiawang pisze gaokao czyli tutejszą maturę. Od niedzieli…tak mnie to zaskoczyło że dopiero w poniedziałek życzyłem Im powodzenia. Kto to widział żeby egzaminy zaczynać w niedziele?
Zostało im jeszcze tylko kilka dni egzaminów i potem koniec szkoły, pora na studia. Mam nadzieję że dostaną się tam gdzie chcą.

Bardzo ciekawym konceptem jest decyzja podejmowana samodzielnie o zostawaniu na kolejny rok w ogólniaku by poprawić swój wynik na gaokao. W Polsce ludzie chcą się wyrwać na studia, potem je zmienić czy tam zacząć od nowa, ale wyrwać się z ogólniaka, a tutaj Ci młodzi ludzie którym zależy na możliwie najwyższym wyniku zostają kolejny rok w ogólniaku i się uczą tego samego raz jeszcze. Ja bym tak nie mógł. Półtorej roku spędziłem na studiach próbując uczyć się czegoś czego nie znosiłem i w końcu dostałem się na te moje studia wymarzone.