Nie lubię sprzątać

P1140418 (Copy)

Tak powiedziałem na jednych zajęciach i gdy po nich zacząłem ścierać tablicę, co zawsze staram się robić, bo po co mam dodawać kolejnemu nauczycielowi roboty, jedna ze studentek podeszła i zabrała mi gąbkę mówiąc przecież nie lubisz sprzątać, ja to zrobię. Po czym kolejne dwie podeszły i zaczęły sobie wyrywać gąbkę.
Przez moment patrzyłem na to zaskoczony i trochę mi tak głupio się zrobiło że kobiety mają sprzątać za mnie, ale nie będę się z Nimi kłócił…

P1140419 (Copy)

Teraz, gdy to napisałem, dotarło do mnie że z boku mogło to wyglądać jak w typowym amerykańskim filmie gdzie chłopacy rzucają się na pomoc dziewczynie. Trzeba tylko płcie zamienić.

P1140423 (Copy)

To w ogóle ciekawe, ale tutaj mężczyźni rzadko kiedy poczuwają się do pomocy. Ta idea wykorzystywania kobiet do wszystkich prac domowych i porządkowych jest tak głęboko zakorzeniona że to za paręnaście lat Ich może zgubić.
Już w chwili obecnej mamy tutaj ponad trzydzieści milionów kawalerów, w wieku reprodukcyjnym, a różnica w przypadku dzieci w wieku od pierwszego do dwunastego roku życia wynosi kolejne trzydzieści milionów. Powiedzmy pięćdziesiąt milionów kawalerów w wieku reprodukcyjnym (bo załóżmy że dziesięć będzie już poza teoretycznymi widełkami), którzy nigdy nie znajdą żony.  Nie dlatego że nie będą mieli pieniędzy, będą brzydcy czy głupi, a wyłącznie dlatego że tych kobiet nie będzie.

P1140425 (Copy)

Tylko oczywiście nikt o tym nie myśli, wszyscy chcą mieć synów. I rodzice będą robili wszystko by Ci synowie mieli jak najlepszy start w życiu, mieli jak najwięcej czegoś do zaoferowania kobietom, a raczej rodzinom tym kobiet bo małżeństwa ustalane zawczasu są tutaj normą. W Chinach ślub nie jest związkiem dwóch ludzi, jest związkiem dwóch rodzin, czy się tego chce czy nie chce…

P1140427 (Copy)

Deszcz w końcu przestał padać, ale jak to jest na jesień, z każdym deszczem coraz zimniej, coraz więcej studentów choruje, a jesteśmy już dwa tygodnie od dwóch tygodni od sześciu tygodni do końca semestru i już się nie mogę doczekać. Nie to że mi tu źle, dzisiaj nawet dostałem jakiś bonus, wszyscy dostali, ale jakoś tak ciągnie mnie by w końcu ruszyć cztery litery z tych kilku ulic i pojechać gdzieś dalej.

P1140429 (Copy)