Chiny, rozdział trzeci – Zhengzhou, Xinzheng

Tak jak za pierwszym razem wyląduję w małej miejscowości. Tym razem nazywa się ona Xinzheng i przynależy administracyjnej do miasta większego – Zhengzhou.

Xinzheng

Samo miasto Xinzheng zajmuje teren około piętnastu kilometrów kwadratowych, na których mieszka ponad 600 tysięcy osób.

Około ośmiu tysięcy lat temu tereny w pobliżu Xinzheng były zamieszkiwane przez kulturę Peiligang. Uznaje się że to właśnie stąd pochodził Żółty Cesarz.

W czasie dynastii Zhou była to stolica kraju, podobnie w przypadku kraj Zheng, kraju Han, oraz dynastii Qin która jest uznawana za stworzenie podwalin państwa chińskiego.

Aż do 1994 roku była to część Zhengzhou kiedy to wydzielono je i nadano prawa miejskie.

Zhengzhou

Zhengzhou jest stolicą, a zarazem największym miastem, prowincji Henan w północno środkowej części Chin. Leży na południowym brzegu Żółtej rzeki i jest jedną z ośmiu wielkich starożytnych stolic Chin.

Historia

W czasach dynastii Shang w miejscu obecnego Zhengzhou powstało miasto Aodu (隞都) lub Bodu (亳都).
Miasto to zostało opuszczone w okolicach 13 wieku przed naszą erą.
Odkryto także grobowce z czasów dynastii Zhou, co świadczy o tym że tereny te w dalszym ciągu pozostawały zamieszkane.
Sama nazwa Zhengzhou pojawiła się po raz pierwszy w 605 roku i tak już zostało.

W czasach dynastii Sui (581-618), Tang (618-907), oraz pierwszej dynastii Song (960-1127) znaczenie miasta rosło gdyż było w pobliżu nowego kanału łączęgo Żółtą rzeką z północnym zachodem kraju. Powstała tu także de facto spiżarnia dla stolic kraju, najpierw Luoyang, a później Chang’an (Xi’an obecnie).

Na początku dwudziestego wieku wraz z rozwojem linii kolejowych znaczenie miasta wzrastało jeszcze bardziej.

W 1923 doszło do strajku pracowników kolejowych co do teraz upamiętniają dwie wieże stojące w pobliżu dworca kolejowego.

Klimat

Cztery pory roku, wilgotny subtropikalny, charakteryzujący się chłodnymi, suchymi zimami, oraz ciepłymi wilgotnymi latami. Wiosny i jesienie są suche i służą głównie za okresy przejściowe między zimą a latem. Średnia roczna temperatura to 14.36 stopni. Najniższa średnia temperatura miesięczna przypada na styczeń i wynosi 0 stopni, a najwyższa na lipiec i wynosi 27 stopni.

Co warto odwiedzić

Muzeum Henan
Świątynię Shaolin
Posiadłość Kang Baiwan
Górę Song
Mauzoleum z czasów dynastii Song

Ogłoszenia parafialne

Wylot w niedzielę, przylot w poniedziałek. I od tego dnia ruszam na nowo :-)
Spostrzegawczy na pewno zauważyli zdjęcie z boku. Będzie ich tam więcej, jakościowo średnie bo będą robione komórką, ale przynajmniej teraz nie będziecie musieli czekać cały rok na przegapione zdjęcia z komórki.