Już środa

P1030786 (Copy)

Po drugich zajęciach uświadomiłem sobie że to już środa i jeszcze tylko parę dni do końca. To dość ciekawe, zwłaszcza biorąc pod uwagę że to dopiero środa bo właśnie środami rozpoczynam swój tydzień pracy. A jednak gdzieś tam z tyłu głowy kołacze się myśl, że to już środa. Super.

P1030789 (Copy)

Na drugi plus trzeba zaliczyć środową klasę trzecią która odrobiła zadania i na dodatek pracowała wspaniale na zajęciach. Jestem z Nich niesamowicie zadowolony, bardzo dumny i aż mi się buźka uśmiechała gdy Ich słuchałem. Oczywiście nie wszystkie klasy są takie i na przykład środowa jedynka to tragedia, ludzie przychodzą pod koniec zajęć żeby tylko mieć obecność. Dlatego też obiecałem Im że od przyszłego tygodnia za każdą minutę spóźnienia mają dwa podskoki. To sobie poskaczą, trochę ruchu jeszcze nikomu nie zaszkodziło.

P1030793 (Copy)

Za mną już także pierwszy sprawdzian, część studentów przygotowała sobie gotowce, na co przymknąłem oko, pewnie to się zemści, ale nie mogę też od Nich wymagać nie wiadomo czego. Z mojego punktu widzenia najważniejsze że Ci  mniej pracowici coś zrobili w domu.

Takie dwie scenki z dzisiaj bo bardzo mnie zaciekawiły.

 1. Student wyciąga gumę do żucia i mi podaje po czym wychodzi z sali. Podchodzę do Becky i mówię Jej co się stało.
  – Chyba próbował Cię przekupić.
  – Też tak myślę.
  I oboje w śmiech.
  Pierwszy raz ktoś próbował przekupić mnie gumą do żucia. Muszę Im wyraźnie powiedzieć że wolę lizaki.
 2. Stoję w tłoku do wyjścia z budynku. Tłok powstał bo studentów zaskoczył deszcz tak jak zima zaskakuje drogowców w Polsce. Stoję i czekam, spoglądając na te dziesiątki chińskich głów i nagle ktoś mnie klepie w ramię. To Carrots się do mnie uśmiecha spode łba. Hi Hi i stoję dalej. Po chwili kolejne uderzenie i Carrots wskazuje na mój kaptur sygnalizując że na dworze pada deszcz. Kiwam głową ze zrozumieniem.
  Zazwyczj uczniowie mówią mi że mam wziąć parasol.

P1030795 (Copy)

Po powrocie do mieszkania amerykański Tom zaczął się odzywać, zapytał jak zajęcia, opowiedział co u Niego i była to moja pierwsza dłuższa rozmowa ze współlokatorem. A już myślałem że nie będzie mi to dane. Jeszcze się chłopak rozrusza.
A potem przyszedł chiński Tom z moim paszportem i wbitą kartą pobytu do 13 września przyszłego roku. Dwa tygodnie dłużej niż trwa mój kontrakt. Zacnie.

P1030797 (Copy)

Chiński kącik kulturowy

Shuangjiang, to kolejna pora roku. Oznacza ni mniej ni więcej tylko szron.

Szron oczywiście nie jest widoczny w całych Chinach. Na południu jest oczywiście jeszcze za ciepło.

Uprawy
To czas pracy dla rolników zbierających ryż oraz sadzących pszenicę i rzepak. Muszę zakończyć w czasie w odpowiednim momencie ponieważ pogoda zmienia się szybko.

Życie
Jest to początek końca jesieni. By zapobiec chorobom ludzie powinni uważać na dietę i spożywać więcej warzyw i owoców takich jak gruszki, jabłka, oliwki czy cebule.