Po Kaifeng#2

Z racji tego że jestem strasznie zapominaliski to zapomniałem o tej notce i napisałem nową, a ta przesunęła się w pliku o kilka stron. Także oto kilka teoretycznych informacji o Kaifeng.

Pora na kilka teoretycznych informacji.

Smoczy Pawilon
Znajduje się w Kaifeng w prowincji Henan, na miejscu starożytnych ruin pałacu cesarskiego dynastii Song i Jin.

W czasach dynastii Qing cesarz Kangxi kazał go odbudować i z tego okresu pochodzi nazwa ‘Smoczy Pawilon’. Był niszczony trzy razy i tyle razy go odbudowywano.

By do niego wejść trzeba przejść po 72 schodach, a mniej więcej po środku znajduje się kamień Longqing mający być wyrzeźbiony przez smoki. Wewnątrz pałacu znajduje się krzesło ze smokiem na którym zasiadał cesarz.

Żelazna pagoda
Wybudowana w roku 1049 w czasach dynastii Song. Nazwa nie pochodzi od materiału z jakiego została zbudowana, ale z powodu koloru. Jest zbudowana z cegieł na miejscu poprzedniej drewnianej pagody która spłonęła w 1044.

Za podstawę tej sięgającej blisko 57 metrów pagody służy ośmiokąt. Zewnętrzna część obudowana jest ponad pięciesiędzioma różnymi rodzajami cegieł na których wyrzeźbiono ponad 1600 rysunków, pod dachami znajdują się 104 dzwonki dzwoniące na wietrze. A w środku pagody znajdują się obrazy z dzieł chińskiej literatury.

Świątynia Daxiangguo

Zbudowana w 555 i nazwana Xiangguo, zmieniono jej nazwę na Daxiangguo w 712 roku. Została zniszczona przez powódź pod koniec czasów dynastii Ming, ale zrekonstruowano ją w czasach dynastii Qing.

Kaifeng znane jest także jako najbardziej żydowskie miasto w Chinach, z powodu dość licznej mniejszości żydowskiej, która obecnie nie jest już taka liczna, ale zacznijmy od historii.

Uważa się że Żydzi byli w Kaifeng już w czasach dynastii Song (960-1127), ale możliwe że dotarli tam jeszcze przed siódmym wiekiem. Dlaczego? Tak jak pisałem wczoraj: była to stolica państwa dynastii Song i znajdowało się na szlaku jedwabnym. W 1163 zbudowano synagogę otoczoną wspólną koszerną kuchnią, łaźnią, biblioteką, oraz innymi typowo żydowskimi budynkami. Synagoga, podobnie jak inne budynki w mieście, była wielokrotnie zalewana i odbudowywana. Po powodzi w 1852 została zniszczona raz na zawsze.

W czasach dynastii Ming (1368-1644) cesarz Ming nadał chińskim żydom siediem nazwisk: Ai, Shi, Gao, Jin, Li, Zhang i Zhao. Na początku wieku dwudziestego większość  członków klanu Zhang przeszła na Islam.
Aż do 1605 gdy Matteo Ricci został odwiedziony przez Żyda z Kaifeng, Europejczycy nie wiedzieli nic o żydach z Chin. Około trzech lat później Ricci wysłał chińskiego jezuitę by odwiedził Kaifeng, który skopiował początek i koniec świętych książek z synagogi  dzięki czemu Ricci mógł potwierdzić że były to teksty znane w Europie.
Pomimo ogromnej izolacji od reszty żydowskiej diaspory  Żydzi w Kaifeng pozostali wierni tradycji i zwyczajom. W wieku siedemnastym jednak te zwyczaje zaczęły zanikać. Coraz częstsze stawały się śluby między członkami społeczności żydowskich a innych grup w Chinach. Zniszczenie synagogi było początkiem końca społeczności.

Obecnie

Z powodów politycznych badania nad żydami w Kaifeng zatrzymały się w miejscu aż do początku lat 80-ych poprzedniego stulecia. To wtedy właśnie założono instytut badań Sino-Żydowskich. Nawiązanie stosunków politycznych pomiędzy Chińską Republiką Ludową a Izraelem w 1992 roku ‘rozruszało’ zainteresowanie Judaizmem i  Żydami. Nagle okazało się że ponad 25000 żydów uciekło do Szanghaju z nazistowskich Niemiec.
Nie wiadomo ilu jest żydów w Chinach. Ostatnie dane mówią o 400 w Kaifeng, ale równie dobrze może być 1000 gdyż tylu ma żydowskie korzenie.
I teraz ciekawostka: we współczesnym Judaizmie ‘bycie Żydem’ przekazuje się przez matkę, a w Chinach przez ojca. Dlatego też Chińscy żydzi muszą oficjalnie się nawrócić by otrzymać obywatelstwo państwa Izrael.