Chińska flaga

Flaga Chin jaka jest każdy widzi:

Zostałą zaprojektowana przez Zeng Liansonga na zlecenie komitetu przygotowawczego konferencji doradczej d.s. nowej polityki w lipcu 1949. Nadesłano około 3000 zgłoszeń i ostateczne po kilku drobnych modyfikacjach wybrano projekt Zenga. Flagę wzniesiono po raz pierwszy na plac u Tiananmen pierwszego października 1949 w czasie ceremonii na część Chińskiej Republiki Ludowej.

Historia

Tak wyglądał oryginalny project Zeng Liansong:

3 lipca 1949 roku sześć grup pracujących w komitecie przygotowawczy konferencji doradczej d.s. nowej polityki opublikowało w gazetach ogłoszenie na projekt flagi narodowej. Umieszczono listę następujących wymagań:
– ma nawiązywać do Chin (geograficznie, narodowościowo, historycznie, kulturowo lub w inny sposób)
– ma nawiązywać do siły (rząd ludzi na czele którego stoi klasa robotnicza a będący oparty na sojuszu robotników i rolników)
– powinna być prostokątna
– ppowinien dominować kolor czerwony

Zeng Liansong pracował w Szanghaju a gdy usłyszał o ‘konkursie’ na nową flagę postanowił wyrazić swoje uczucia patriotyczne i w połowie lipca spędził kilka nocy na strychu projektując flagę. Zainspirowały go gwiazdy świecące na niebie i przypomniało mu się przysłowie ‘tęskniąc za gwiazdami, tęskniąc za księżycem’ (盼星星盼月亮), które mówi o tęsknocie (POWAŻNIE!?). Zrozumiał że to Komunistyczna Partia Chin uratowała naród chiński i to ją reprezentuje największa gwiazda. Pomysł czterech gwiazd wziął się zartykułu Mao Zedonga w którym stwierdził że naród chiński składa się z czterech grup społecznych. Żółty miał oznaczać że Chiny należą do narodu chińskiego czyli ‘rasy żółtej’. Początkowo umieścił gwiazdy w środku flagi ale wycofał się z tego pomysłu.


Projekt popierany przez Mao.

20 sierpnia odebrano blisko trzy tysiące zgłoszeń w tym kilka od członków komitetów. Wszystkie projekty były oglądane w Pekinie i w końcu wybrano 38. Nie był wśród nich projektu Zenga, który trafił do nich później. Rozmowy na temat flagi trwały długo i dopiero Mao Zedong przekonał niezdecydowanych, chociaż początkowo sam był zwolennikiem innego projektu.
29 września opublikowano project flagi, a pierwsza została uszyta przez Zhao Wenrei która skończyła szyć 30 września około 13.  Zeng oprócz ogromnego zaszczytu otrzymał także 5 milionów RMB.

Symbolika

Obecnie partia podaje taką oto interprtację flagi:
– czerwone tło symbolizuje rewolucję a złote kolory mają się wyróżniać na czerwonym tle
– pięć gwiazd, oraz ich ułożenie symbolizuje jedność narodu chińskiego

Często mówi się, że pięć gwiazd symbolizuje pięć głównych narodoości w Chinach czyli Han, Mandżurów, Mongołów, Hui i Tybetańczyków. Nie jest to jednak prawda.