Nie mam pieniędzy

Od zeszłego tygodnia Chiny oszalały na punkcie dnia kobiet. O ile o wielkim dniu zakupów 11.11 mówiłem nie raz, o tyle o drugim wielkim dniu zakupów 12.12 wspomniałem dopiero rok temu, a ten kolejny wielki szał zakupowy 3.8 zapanował dopiero w tym.

Gospodarkę trzeba jakoś napędzać, więc nie można sobie pozwolić na przerwę od nowego roku do kolejnego święta (czyli święta majowego, bo święto Qingming omijamy ze względu na duchowy aspekt), w końcu to blisko dwa miesiące. Jaki dzień jest mniej więcej po środku? Dzień kobiet! I tak oto korzystając z miłej dla oka daty 3.8 (zapisane w stylu chińskim) możemy zasugerować że tego dnia ceny osiągną pułap 38% ceny oryginalnej.

To w ogóle jest ciekawa sprawa, w Chinach gdy widzicie 9,5 w sklepie, oznacza to że obniżka wynosi 5%, a jeżeli widzicie 9 to znaczy że obniżka wynosi 10%, jeżeli widzicie 5 to obniżka wynosi…oczywiście 50%. Na początku może wydawać się to mylące i kłopotliwe w końcu my jesteśmy przyzwyczajeni do napisów głoszących o ile procent obniżono cenę, ale po jakimś czasie człowiek zaczyna rozumieć że w Chinach piszą do ilu procent cenę obniżoną.

Także od blisko tygodnia każda kobieta na taobao to albo bogini albo księżniczka, wszystko po to by wydobyć jeszcze więcej pieniędzy. Oczywiście obniżki serwują nam nie tylko sklepy z ubraniami czy kosmetykami, ale także restauracje i tak nawet McDonald’s oferuje 3.8 RMB zniżki za każde wydane 10. No żyć i nie umierać w tym raju promocji.

A teraz do tytułu. Pojechaliśmy z June do kwiaciarni kupić kwiatek do domu. Wybór padł na różową lilię i June skierowała się do kasy zapłacić gotówką.
Pani w kasie posprawdzała w pudełko z pieniędzmi (kasy to są w Chinach w supermarketach), potem w portfelu, po czym powiedziała nie mam gotówki, ale dodaj mnie do znajomych na wechacie (chiński whatsapp, czyli komunikator) a Ci wyślę pieniądze.
Witamy w dwudziestym pierwszym wieku, gdzie brak gotówki nie jest już żadną wymówką chroniącą sprzedawców przed wydaniem reszty.