Chłodno

Chłodno jest jednym z takich słów które dla każdego będą oznaczać coś innego. Inaczej zareaguje ktoś kto całe życie spędził na dalekim północnym wschodzie Chin, a inaczej ktoś kto całe życie spędził na krańcu południowym tuż przy zwrotniku. Dla tych dwóch osób chłodno będzie oznaczało coś zupełnie innego, a gdy dodamy do tego jeszcze wszystkie szerokości geograficzne po drodze to nagle robi nam się masa ludzi u których spektrum rozumienia słowa chłodno jest niesamowicie rozciągnięte.

Przykładowo mama mi dzisiaj przesłała zdjęcie z samochodem pokrytym śniegiem i stwierdziła że jest chłodno.
Ja wyszedłem dziś rano biegać w krótkich spodenkach i koszulce z krótkim rękawem i stwierdziłem że jest chłodno.
Eric, nauczyciel z USA, stwierdził że wczorajsza noc była pierwszą w czasie której nie włączył klimatyzatora.

Czyli naprawdę są różne definicje tego słowa, które przecież jest takie proste, a co począć w przypadku prób zdefiniowania słów trudniejszych, czy pojęć wręcz abstrakcyjnych? Czasami jest to doprawdy niemożliwe.

Tak właśnie jest w przypadku związanym z English Corner. Dowiedziałem się pokątną drogą od innego nauczyciela że jest rozpisany plan obecności kiedy kto ma przyjść do tego kącika. Zaraz, jaki plan, przecież tego w kontrakcie nie ma padło moje pytanie. Otóż nikt tego w kontrakcie nie ma, ale tak się składa że trzy razy w miesiącu każdy nauczyciel na te nieobowiązkowe spotkania musi przyjść, chyba że ma akurat zajęcia.
No dobrze, ale jak musi skoro nie ma w kontrakcie? Ano właśnie. Na to pytanie usłyszałem odpowiedź mi powiedziano że nauczyciele powinni wspierać studenckie inicjatywy. Tak, no a potem to dowiedziałem się że w Chinach chociaż czegoś nie ma wpisanego w kontrakt a szef o to prosi to należy to zrobić żeby utrzymać dobre relacje. Tyle że my nie mówimy o prywatnej firmie a o państwowym uniwersytecie, no co to jest za problem wpisać to w kontrakt, rany…Tylko niepotrzebne problemy robią.