Święto Wiosny: Prezenty i pozdrowienia

Czerwone kopety

Tradycyjne czerwone koperty, lishi利是,rozdaje się w czasie obchodów Święta Wiosny. Zwyczajowo trafiają do młodych niezamężnych osób.

Czerwone koperty najczęściej zawierają pieniądze, musi być to liczba parzysta, ponieważ nieparzyste wręcza się na pogrzebach. Liczba osiem uznawana jest za szczęśliwą, ponieważ brzmi jak bogactwo, podobnie liczba 6 która brzmi jak gładki, w sensie – naprawdę udany rok.

O parzystości decyduje pierwsza liczba a nie ostatnia, przykładowo: trzydzieści i pięćdziesiąt są uznawane za nieparzyste dlatego wręcza się je na pogrzebach.

Prośba o czerwoną kopertę nazywa się tao hongbao 讨紅包 . Osoba będąca w związku małżeńskim nie odmówi takiej prośby gdyż oznacza to że nie będzie miała szczęścia w nowym roku. Zwyczajowo dzieci składają życzenia szczęśliwego nowego roku przed otrzymaniem koperty. Koperty tradycyjnie trzyma się pod poduszką przez siedem dni, zanim się je otworzy.

Pozdrowienia

Najpopulariniejsze to: xiniankuaile 新年快乐, co ozncza ni mniej ni więcej co szczęśliwego nowego roku. Na północy tradycyjnie mówi się guonianhao过年好. Jest to forma krótsza i przez to uznawana za nie najlepszą.

Gongxifacai 恭喜发财, które można przetłumaczyć jako gratulujące i powodzenia.

Istnieje także wiele innych pozdrowień, przykładowo gdy rok zapowiada się niedobrze, warto powiedzieć sui sui pingan co oznacza wieczny pokój, każdego roku.

金玉滿堂 jinyumantang – niech z twojego bogactwa powstanie góra
大展鴻圖 dazhanhongtu – spełnienia wszystkich planów
迎春接福 yingchunjiefu – przywitaj nowy rok i spotkaj szczęście
萬事如意 wanshiruyi – spełnienia wszystkich marzeń
吉慶有餘 jiqingouyu – niech twoje szczęście nie zna granic
竹報平安 zhubaopingan – niech wszystko będzie dobrze
一本萬利 yibenwanli – niech zysk wyniesie dziesięciotysięcznokrotność
福壽雙全 fushoushuanguan – szczęścia i zdrowia
招財進寶 zhaocaijinbao – gdy zdobędziesz bogactwo inne cenne rzeczy przyjdą również

Dzieci i młodzież używają czasem żartobliwie frazy gongxifacai, hongbaonalai  恭喜发财,红包拿来. Czyli gratulacje i powodzenia, a teraz daj mi czerwoną kopertę.